Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Астрономічні світлини і відеозображення

 

Перші фотографічні зображення небесних об’єктів отримано на початку 40-х років ХІХ ст. (1840 р. — перший знімок Місяця, 1842 р. — перший знімок сонячного спектра, 1845 р. — перше зображення сонячного диска, на якому чітко були помітні плями тощо).

 

Астрономи не лише одними з перших стали використовувати фотографію, але й стояли біля її витоків. Доповідь про винахід Ж. Ньєпсом і Л. Дагером фотографії на зборах Паризької академії наук 7 січня 1839 р. виголосив, а згодом опублікував повний опис винаходу, Франсуа Араґо. Термін «фотографія» запропонували також астрономи — Джон Гершель та незалежно від нього Йоганн Генріх фон Медлер.

 

Застосування фотографії (нині цифрових приймачів випромінювання) в астрономії за її значимістю можна порівняти хіба що із появою і використанням телескопа.

 

Нині зображення (фото й відео) астрономічних об’єктів можна зустріти де завгодно — часто ними ілюструють речі, мало пов’язані з астрономією (наприклад, в рекламних цілях), їх застосовують не для передачі певного наукового змісту, а для збудження подиву, позитивних емоцій. З цією метою, зокрема, влаштовують виставки астрофотографії.

 

Основні «постачальники» астрономічних зображень — наземні й космічні обсерваторії, а також окремі фотографи, які спеціалізуються на астрофотографії. В інтернеті можна знайти величезну кількість як окремих зображень на астрономічну тему, так і спеціалізовані ресурси, де їх збирають і зберігають. Нижче вказані найвідоміші такі ресурси.

 

Astronomy Picture of the Da

 

 

 

Астрономічна картина дня (Astronomy Picture of the Day) — понад десять років на цьому інтернет-ресурсі щодня розміщують зображення астрономічного змісту з коротким фаховим текстовим коментарем.

 

 

 

 

 

Photojournal

 

Фотожурнал (Photojournal) — cайт-інтерфейс до великого архіву якісних зображень (the Planetary Image Archive), що міститься в Системі планетних даних (The Planetary Data System, PDS) NASA. Астрономічні знімки подано за такими темами: Сонячна система; наукові супутники й телескопи; Всесвіт; історія та ін. Зображення отримано з допомогою космічних апаратів (зокрема, космічних телескопів), запущених США за всю історію космічних польотів.

 

 

 

 

heritage stsci

Проект «Спадщина Габбла» (The Hubble Heritage Project) заснований у 1998 р. з метою показати широкому загалу найкращі (естетично привабливі) зображення, які науковці отримують з допомогою Космічного телескопа імені Габбла. Насправді, багато астрофотографій, отриманих для суто наукових цілей, не вражають своєю красою. Тому зображення, вміщені на цьому сайті, — це найцікавіші світлини, зроблені «Габблом», й спеціально опрацьовані за кольором, для показу громадськості. Вони доступні в різних форматах, зокрема, як заставки для монітора комп’ютера.

 

 

 

astro video

 

Відематеріали астрономічного змісту, якщо не брати до уваги виробників науково-популярних фільмів, на своїх сайтах вміщують окремі обсерваторії. Мета такого відео — подавати популярно інформацію про роботу наукової установи, її здобутки тощо. Наприклад, Європейська південна обсерваторія на сайті має окремий розділ «Відео». Натомість NASA вміщує багато різноманітного відео на сайті в розділі «Мультимедіа» (відеогалерея).

 

Зоряне небо

Астрономічні проекти та ініціативи

  • За астрономічну культуру в Україні!

    Безстрокову науково-просвітницьку програму «За астрономічну культуру в Україні!» започатковано Українською астрономічною асоціацією з метою підвищення рівня обізнаності широкого загалу з науковими здобутками сучасної астрономії та протидії анти- та псевдонауковим поглядам. Докладніше

  • Майстер-клас «Пізнаваймо зоряне небо!»

    Упродовж календарного року, за ясного неба й за обов’язкової попередньої домовленості, здійснюємо прогулянки і знайомимо зі справжнім зоряним небом. Докладніше

  • Астрономічний клас в Музеї історії ГАО НАН України

    Головна астрономічна обсерваторія НАН України (ГАО НАН України) приділяє увагу питанням астрономічної освіти серед учнівської молоді. Для цього в ГАО вже запроваджено навчально-пізнавальні екскурсії. Обсерваторія пропонує навчальним закладам й інші освітні продукти, наприклад: «Уроки астрономії в Музеї ГАО НАН України», «Астрономія від астрономів» та «Навчальні астрономічні спостереження». Докладніше

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1