Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник

 

Головне призначення словника — дати стисло визначення астрономічних термінів простою, зрозумілою широкому загалові, мовою. Словник має допомогти тим, кого цікавить астрономія, зрозуміти зміст (суть) основних астрономічних понять. Він містить усі терміни зі шкільного курсу астрономії.

 

Словник містить понад 700 статей, деякі з них, окрім визначення поняття, мають інші довідкові дані (їх подано шрифтом сірого кольору). У словнику використано загальновживані скорочення для слів, які позначають фізичні й астрономічні величини.

 

Термінологічний астрономічний словник уклав Іван Крячко на основі Астрономічного енциклопедичного словника (за заг. ред. І.А. Климишина й А.О. Корсунь. — Львів, 2003. — 548 с.) та Шкільного астрономічного довідника (авт. Климишин І.А., Тельнюк-Адамчук В.В. — К. : Рад. шк. 1990. — 287 с.).

 


 

 АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1