Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Є)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Європейська південна обсерваторія (англ. European Southern Observatory, ESO) — міжнародна астрономічна обсерваторія, заснована європейськими країнами в 1963 р. Телескопи Є. п. о. розміщені в чилійських Андах (пустеля Атакама, вершини Ла-Сілья, Сьєрро-Паранал і Чахнантор), а штаб-квартира перебуває в Німеччині (поблизу Мюнхена).

 

ESO— одна з найбільших у світі астрономічних обсерваторій, яка має потужні оптичні телескопи та радіотелескопи: Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT), Телескоп нової технології (New Technology Telescope, NTT), Велика міліметрова антена Атакама (Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array, ALMA) та ін. Нині ESO споруджує 39-м. Європейський надзвичайно великий телескоп (European Extremely Large Telescope, E-ELT), який має стати до ладу в середині 2020-х років.

 

Європейське космічне агентство (англ. European Space Agency, ESA) — консорціум європейських країн (спільно з Великобританією) для створення й запуску космічних апаратів, для розробки й створення засобів наземного забезпечення польотів і виконання космічних досліджень. Штаб-квартира ESA міститься в Парижі, космодром — в Куру (Французька Гвіана), головний носій для запуску космічних апаратів — багатоступенева ракета «Аріан».

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1