Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Я)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Ядра галактик — яскраві центральні ділянки більшої частини галактик, особливо великих. Зазвичай у Я. г. відбуваються активні процеси, тому в багатьох галактиках вони є джерелом потужного електромагнітного випромінювання.

 

Ядро комети — тверде тіло неправильної форми з льоду й твердих частинок, поперечник якого може становити кілька десятків кілометрів. Наближаючись до Сонця, Я. к. Нагрівається, і з нього виділяються гази й тверді частинки, утворюючи спершу голову, а потім і хвіст комети.

 

Якість зображення — в астрономії ступінь погіршення зображення небесного світила, зумовленого впливом земної атмосфери. Її неоднорідності спричиняють мерехтіння зір і розмиття дрібних деталей у зображеннях протяжних небесних об’єктів. Оскільки Я. з. залежить від атмосфери, то великі сучасні астрономічні обсерваторії будують у гірських районах з гарним астрокліматом.

 

Яскравість — відношення світлового потоку в одиниці тілесного кута, що його випромінює елемент поверхні в певному напрямку, до площі проекції цього елемента на площину, перпендикулярну до цього напрямку. В астрономії про Я. йдеться лише тоді, коли об’єкт має певну протяжність (наприклад, туманність) або форму диска (Сонце). Я. вимірюють у зоряних величинах з квадратного градуса, хвилини, секунди (дуги). Наприклад, Я. нічного безмісячного неба становить 22,4m з кв. с.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1