Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Я)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Ядра галактик — яскраві центральні ділянки більшої частини галактик, особливо великих. Зазвичай у Я. г. відбуваються активні процеси, тому в багатьох галактиках вони є джерелом потужного електромагнітного випромінювання.

 

Ядро комети — тверде тіло неправильної форми з льоду й твердих частинок, поперечник якого може становити кілька десятків кілометрів. Наближаючись до Сонця, Я. к. Нагрівається, і з нього виділяються гази й тверді частинки, утворюючи спершу голову, а потім і хвіст комети.

 

Якість зображення — в астрономії ступінь погіршення зображення небесного світила, зумовленого впливом земної атмосфери. Її неоднорідності спричиняють мерехтіння зір і розмиття дрібних деталей у зображеннях протяжних небесних об’єктів. Оскільки Я. з. залежить від атмосфери, то великі сучасні астрономічні обсерваторії будують у гірських районах з гарним астрокліматом.

 

Яскравість — відношення світлового потоку в одиниці тілесного кута, що його випромінює елемент поверхні в певному напрямку, до площі проекції цього елемента на площину, перпендикулярну до цього напрямку. В астрономії про Я. йдеться лише тоді, коли об’єкт має певну протяжність (наприклад, туманність) або форму диска (Сонце). Я. вимірюють у зоряних величинах з квадратного градуса, хвилини, секунди (дуги). Наприклад, Я. нічного безмісячного неба становить 22,4m з кв. с.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1