Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Я)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Ядра галактик — яскраві центральні ділянки більшої частини галактик, особливо великих. Зазвичай у Я. г. відбуваються активні процеси, тому в багатьох галактиках вони є джерелом потужного електромагнітного випромінювання.

 

Ядро комети — тверде тіло неправильної форми з льоду й твердих частинок, поперечник якого може становити кілька десятків кілометрів. Наближаючись до Сонця, Я. к. Нагрівається, і з нього виділяються гази й тверді частинки, утворюючи спершу голову, а потім і хвіст комети.

 

Якість зображення — в астрономії ступінь погіршення зображення небесного світила, зумовленого впливом земної атмосфери. Її неоднорідності спричиняють мерехтіння зір і розмиття дрібних деталей у зображеннях протяжних небесних об’єктів. Оскільки Я. з. залежить від атмосфери, то великі сучасні астрономічні обсерваторії будують у гірських районах з гарним астрокліматом.

 

Яскравість — відношення світлового потоку в одиниці тілесного кута, що його випромінює елемент поверхні в певному напрямку, до площі проекції цього елемента на площину, перпендикулярну до цього напрямку. В астрономії про Я. йдеться лише тоді, коли об’єкт має певну протяжність (наприклад, туманність) або форму диска (Сонце). Я. вимірюють у зоряних величинах з квадратного градуса, хвилини, секунди (дуги). Наприклад, Я. нічного безмісячного неба становить 22,4m з кв. с.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1