Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Дві різні групи астрономів виявили кисень у найвіддаленішій відомій галактиці JADES-GS-z14-0. Відкриття, про яке повідомляється в двох окремих дослідженнях, стало можливим завдяки великому міліметровому/субміліметровому масиву Atacama (ALMA), партнером якого є Європейська південна обсерваторія (ESO). Це рекордне виявлення змушує астрономів переосмислити, як швидко утворювалися галактики в ранньому Всесвіті.

JADES-GS-z14-0, відкрита минулого року і є найвіддаленішою підтвердженою галактикою з коли-небудь знайдених: вона настільки далека, що її світлу знадобилося 13,4 мільярда років, щоб досягти нас, тобто ми бачимо її такою, якою вона була, коли Всесвіту було менше 300 мільйонів років, тобто приблизно 2% від його нинішнього віку.

Нове виявлення кисню за допомогою ALMA, групи телескопів у чилійській пустелі Атакама, свідчить про те, що галактика набагато більш хімічно зріла, ніж очікувалося.
Галактики зазвичай починають своє життя з молодих зірок, які складаються переважно з легких елементів, таких як водень і гелій. Коли зірки еволюціонують, вони створюють важчі елементи, такі як кисень, які розсіюються галактикою-господарем після її смерті.
кисень в галактиці
Дослідники вважали, що Всесвіт віком 300 мільйонів років все ще занадто молодий, щоб мати галактики, багаті важкими елементами. Однак два дослідження ALMA показують, що JADES-GS-z14-0 містить приблизно в 10 разів більше важких елементів, ніж очікувалося.
Виявлення кисню також дозволило астрономам зробити вимірювання відстані до JADES-GS-z14-0 набагато точнішим.
«Виявлення ALMA забезпечує надзвичайно точне вимірювання відстані до галактики з похибкою лише 0,005%. Цей рівень точності — аналогічний точності в межах 5 см на відстані 1 км — допомагає уточнити наше розуміння властивостей віддалених галактик», — додає Елеонора Парланті, автор і доктор філософії. студент Scuola Normale Superiore в Пізі.
«Хоча галактику спочатку виявили за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба, ALMA знадобилася, щоб підтвердити й точно визначити її величезну відстань», — каже доцент Річард Боуенс, член групи Лейденської обсерваторії.
«Це демонструє дивовижну синергію між ALMA та JWST для виявлення формування та еволюції перших галактик».
Герго Поппінг, астроном ESO з Європейського регіонального центру ALMA, який не брав участі в дослідженнях, каже: «Я був справді здивований таким чітким виявленням кисню в JADES-GS-z14-0. Це свідчить про те, що галактики можуть формуватися швидше після Великого вибуху, ніж вважалося раніше.
«Цей результат демонструє важливу роль, яку відіграє ALMA у розгадуванні умов, за яких утворилися перші галактики у нашому Всесвіті».
 
За даними сайту phys.org підготував Михайло Лашко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1