Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

У гості до астрономів

 

Астрономічні обсерваторії (інститути), а також астрономічні музеї — цікаві об’єкти (з огляду на архітектуру, місце розташування, історію, а також людьми, які працюють в них) для екскурсій. Нині переважна більшість астрономічних обсерваторій світу відкриті для звичайних людей, тобто відвідати їх можна або у складі екскурсійної групи, або навіть індивідуально.

 

Усі українські астрономічні обсерваторії провадять науково-просвітницьку діяльність, зокрема приймають у себе організовані групи відвідувачів, влаштовуючи їм екскурсії, лекції, аматорські астрономічні спостереження тощо. Інформація про такі заходи є на сайтах обсерваторій.

 

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

Астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Миколаївська астрономічна обсерваторія

Львівська астрономічна обсерваторія

Одеська астрономічна обсерваторія

Харківська астрономічна обсерваторія

 

Пропонують екскурсії і зарубіжні астрономічні наукові установи. Далі коротко про це (у матеріалі не йдеться про вартість екскурсій, бо ця інформація може змінюватися з часом, але в багатьох випадках відвідування безкоштовне).

 

Північна Америка

 

Одна з найбільших у світі астрономічних обсерваторій міститься на острові Гаваї. На вершині давно згаслого вулкану Мауна-Кеа на висоті понад 4 000 м над рівнем моря встановлено більше 10 різних телескопів серед яких два 10-метрові телескопи імені Кека.

 

Kek 1 Kek 2Телескопи імені Кека. Фото з сайту www.keckobservatory.org

 

Обсерваторія Кека (W. M. Keck Observatory) залюбки ділиться своїми відкриттями зі світом, зокрема й шляхом організації екскурсій до своєї штаб-квартири. Тут відвідувачі мають можливість побачити моделі й фотографії двох 10-метрових телескопів імені Кека, а також почути про останні наукові відкриття та переглянути інформаційно-популярні програм. Є можливість придбати сувеніри і товари, зокрема футболки, головні убори й книги про обсерваторію Кека.

 

Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії www.keckobservatory.org

 

Цікавим екскурсійним об’єктом в США є Національна обсерваторія Кіт-Пік (Kitt Peak National Observatory), що міститься в пустелі Сонора неподалік від м. Туксон в штаті Аризона. На її території встановлено найбільшу кількість (серед усіх обсерваторій світу) різноманітних телескопів. Зокрема й відомий багатьом своєю незвичною архітектурою сонячний телескоп МакМата-Пірса з діаметром дзеркала 161 см.

 

KPNO

Національна обсерваторія Кіт-Пік. Фото з сайту обсерваторії.

 

Про умови відвідин докладно йдеться на сайті обсерваторії www.noao.edu.

 

На горі Грема в Аризоні (у південно-східній частині штату) на висоті 3200 м над рівнем моря міститься обсерваторія Великого бінокулярного телескопа (The Large Binocular Telescope Observatory). Цей телескоп має два однакових 8,4-метрових головних дзеркал, встановлених на спільному монтуванні.

 

LBT

Великий бінокулярний телескоп в Аризоні. Фото з сайту http://oldweb.lbto.org.

 

З середини травня і до середини листопада організовують тури вихідного дня до міжнародної обсерваторії Маунт-Грема. Окрім вежі Великого бінокулярного телескопа, туристи відвідують також субміліметровий телескоп та Ватиканський телескоп нової технології (Vatican Advanced Technology Telescope).

 

Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії Великого бінокулярного телескопа www.lbto.org.

 

В Аризоні є ще одна «культова» астрономічна установа — обсерваторія Ловелла (Lowell Observatory). Вона розташована поблизу міста Флаґстафф у місцевості, яку визнано першим міжнародним парком темного неба. Обсерваторія знаменита тим, що в ній у 1930 р. Клайд Томбо відкрив планету Плутон (до 2004 р. дев’ята планета Сонячної системи).

 

Lowell ObservatoryГоловний корпус обсерваторії Ловелла. Фото з сайту https://lowell.edu.

 

Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії https://lowell.edu.

 

Обсерваторія Мак-Дональд (McDonald Observatory), розташована в Західному Техасі, має спеціальний Центр для відвідувачів імені Френка Н. Беша, який працює щодня (окрім кількох святкових днів). Тут відвідувачам з допомогою різноманітних експонатів пояснюють про роботу астрономів. Центр має також театр і сувенірний магазин. Окрім цього в обсерваторії діє Парк телескопів; у ній влаштовують «зоряні вечірки» зі спостережень за небесними світилами та астрономічними явищами.

 

McDonald ObservatoryАмфітеатр і публічний парк телескопів у Центрі відвідувачів обсерваторії Мак-Дональд. Фото з сайту обсерваторії.

 

Докладніше про екскурсійні програми на сайті обсерваторії http://mcdonaldobservatory.org.

 

Обсерваторія Ґріффіта в Лос-Анджелесі не належить до наукових установ — вона є унікальним поєднанням публічної («народної») обсерваторії, планетарію та виставкового майданчика. Обсерваторія розташована на південному схилі гори Голлівуд і її видно з багатьох частин долини Лос-Анджелеса. Водночас обсерваторія — найкраще місце для спостереження всесвітньо відомого знаку Голлівуду.

 

Griffith observatory

Найпопулярніша у світі народна обсерваторія — обсерваторія Ґріффіта. Фото з сайту http://vevesworld.com/griffith-observatory.html.

 

Обсерваторія Ґріффіта одна з визначних пам’яток Південної Каліфорнії. Щороку її відвідує понад мільйон людей — це найбільш відвідувана публічна обсерваторія у світі.

 

Докладніше про екскурсійні та інші програми на сайті обсерваторії http://www.griffithobservatory.org.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1