Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Група астрономів з Токійського університету та Університету Ніігати виявили можливий новий клас міжзоряних об’єктів. У своєму дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal, Такаші Онака, Іцукі Сакон і Такаші Шімоніші провели тести навколо того, що вони описують як два «своєрідних вбудованих крижаних об’єкти» в міжзоряному просторі.

obj n c

Лінії молекулярного випромінювання таємничих крижаних об’єктів, зафіксовані телескопом ALMA. Фонове зображення — це інфрачервона композитна кольорова карта, де світло 1,2 мікрона показано блакитним кольором, а світло 4,5 мікрона — червоним, на основі інфрачервоних даних від 2MASS і WISE. Авторство зображення: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Т. Шимоніші та ін. (Ніїгатський університет)

 

У 2021 році дослідники, які вивчали дані японського інфрачервоного супутникового телескопа AKARI, виявили два об’єкти, які явно містили лід, що складається з води та органічних молекул. Такі льоди, як правило, привертають увагу, тому що деякі з них, як вважають, відіграють ключову роль у походженні органічних молекул . Що здивувало відкриття нових льодів, так це їх ізольованість — такі льоди зазвичай знаходяться в зоряних яслах.

У цій новій спробі дослідники по-новому поглянули на два крижані об’єкти, вивчивши дані чилійського телескопа ALMA. Вони зосередилися на інфрачервоних даних від двох об’єктів, очікуючи молекулярних випромінювань, пов’язаних із утворенням зірок.

Натомість вони виявили лише молекулярні викиди монооксиду кремнію та монооксиду вуглецю, обидва з яких мали компактний спеціальний розподіл, він був більш компактний, ніж спостережуваний з іншими крижаними об’єктами. Команда використовувала ці дані для визначення хімічного складу крижаних об’єктів, а також їхніх розмірів, рухів і відстані від Землі.

Вони підрахували, що крижані об’єкти були приблизно на відстані від 30 000 до 40 000 світлових років, і виявили, що один з них мав набагато вищу швидкість, ніж інший, що вказувало на те, що вони не пов’язані один з одним. Вони також відзначили відсутність субміліметрового випромінювання від обох крижаних об'єктів, що було нетипово для таких об'єктів. Вони також виявили, що об’єкти мали вищі співвідношення монооксиду кремнію та чадного газу , ніж інші крижані об’єкти.

Дослідники припускають, що два крижаних об’єкти не схожі на інші, які були знайдені, що робить їх кандидатами на новий тип міжзоряних об’єктів. Вони припускають, що подальше вивчення даних JWST повинно допомогти підтвердити, чи це так.

За даними сайту phys.org підготував М. Лашко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1