Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Ш)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Широта — кут між основною площиною (екліптичною, галактичною, екватором Землі тощо) і напрямом на світило, точку земної поверхні — одна з координат в астрономії, геодезії, географії.

 

Шкала відстаней — в астрономії система чисел, які дають уявлення про розміри навколишнього світу. Наприклад, відстань до Сонця становить 8,3 світлової хвилини, до найближчих зір — понад 4 св. років, діаметр диска Галактики — 100 тис. св. років, відстань до Туманності Андромеди — 2,3 млн св. років, найдальші квазари видно на відстанях понад 10 млрд світлових років.

 

Шкала зоряних величин — послідовність видимих зоряних величин, уперше запроваджена Гіппархом (від першої до шостої величини) для умовної характеристики блиску зір і згодом продовжена як у бік додатних, так і від’ємних значень. Наприклад, видима зоряна величина Сонця m= -26,58m, Місяця у повні m = -12,7m, Сиріуса m = -1,46m.

Ш. з. в. є логарифмічною шкалою, вона ґрунтується на законі Погсона (1829—1891): m2m1 = -2,5lgE2/Е1, де m1 і m2 — зоряні величини небесних світил, E1 і Е2 — створювані ними освітленості. Зростанню зоряної величини на одну одиницю відповідає зменшення освітленості приблизно в 2,512 раза.

 

Шкала часу — безперервна послідовність інтервалів часу визначеної тривалості, відрахованих від початкового моменту.

В астрономії використовують великі інтервали часу, бо час існування більшої частини астрономічних об’єктів дуже великий, наприклад, тривалість «життя» Сонця оцінюють у 10 млрд рр., а вік нашого Всесвіту становить 13,7 млрд рр.

 

Штучний супутник Землі (ШСЗ) — космічний апарат на коловій або еліптичній орбіті навколо Землі, який виконує наукові, технічні, господарські та інші завдання.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1