Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше докладно відстежили грануляцію на поверхні зорі R Золотої Риби

11 вересня 2024

 

Вперше астрономи зробили знімки не схожої на Сонце зорі з такою деталізацією, що вдалося відстежити рух на її поверхні утворень газу, які вибухають. Зображення зорі R Doradus (Золотої Риби) отримано в липні та серпні 2023 р. за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), телескопа, співвласником якого є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO). На них видно величезні гарячі бульбашки газ, у 75 разів більші Сонця, що з’являються на поверхні та занурюються назад у надра зорі швидше, ніж очікувалося.

Докладніше:

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Ш)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Широта — кут між основною площиною (екліптичною, галактичною, екватором Землі тощо) і напрямом на світило, точку земної поверхні — одна з координат в астрономії, геодезії, географії.

 

Шкала відстаней — в астрономії система чисел, які дають уявлення про розміри навколишнього світу. Наприклад, відстань до Сонця становить 8,3 світлової хвилини, до найближчих зір — понад 4 св. років, діаметр диска Галактики — 100 тис. св. років, відстань до Туманності Андромеди — 2,3 млн св. років, найдальші квазари видно на відстанях понад 10 млрд світлових років.

 

Шкала зоряних величин — послідовність видимих зоряних величин, уперше запроваджена Гіппархом (від першої до шостої величини) для умовної характеристики блиску зір і згодом продовжена як у бік додатних, так і від’ємних значень. Наприклад, видима зоряна величина Сонця m= -26,58m, Місяця у повні m = -12,7m, Сиріуса m = -1,46m.

Ш. з. в. є логарифмічною шкалою, вона ґрунтується на законі Погсона (1829—1891): m2m1 = -2,5lgE2/Е1, де m1 і m2 — зоряні величини небесних світил, E1 і Е2 — створювані ними освітленості. Зростанню зоряної величини на одну одиницю відповідає зменшення освітленості приблизно в 2,512 раза.

 

Шкала часу — безперервна послідовність інтервалів часу визначеної тривалості, відрахованих від початкового моменту.

В астрономії використовують великі інтервали часу, бо час існування більшої частини астрономічних об’єктів дуже великий, наприклад, тривалість «життя» Сонця оцінюють у 10 млрд рр., а вік нашого Всесвіту становить 13,7 млрд рр.

 

Штучний супутник Землі (ШСЗ) — космічний апарат на коловій або еліптичній орбіті навколо Землі, який виконує наукові, технічні, господарські та інші завдання.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1