Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Ю)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Юліанські дні (JD) — система безперервної лічби часу, починаючи від 12 год 1 січня 4713 р. до н. е., запроваджена в 1583 р. Жозефом Скалігером (1540—1609). Кожен Ю. д. має свій порядковий номер, а початком юліанської доби є гринвіцький полудень. Ю. д. використовують під час астрономічних і хронологічних розрахунків.

 

Юліанський календар — календар, запроваджений у Стародавньому Римі в 46 р. до н.е. У цьому календарі три роки мають по 365 діб, а кожний четвертий — високосний рік — 366 діб. Неточність року Ю. к. становить 11 хв 14 с — саме настільки він довший, ніж тропічний рік.

 

Юпітер — п’ята від Сонця і найбільша планета Сонячної системи. Її названо на честь головного бога в Стародавньому Римі Юпітера (грец. Зевс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1