Астрономічне обладнання в світі та його виробники
Космічний телескоп імені Габбла — найвідоміший, мабуть, у світі телескоп — на орбіті Землі. Фото з сайту NASA.
Сучасна астрономія — високотехнологічна наука, бо використовує дуже складне обладнання (телескопи і приймачі випромінювання) не лише для спостережень небесних об’єктів, але й потужні комп’ютери для обробки результатів спостережень. У сенсі наукового обладнання, яке використовують нині в астрономії, з нею може «сперечатися» хіба що фізика з її інструментами на кшталт Великого адронного колайдера.
Годі уявити сучасну астрономію без її головного інструмента — телескопа. Хоча цей прилад винайшли і застосовують в астрономії відносно недавно (понад 400 років), але будова першого телескопа Ґ. Ґалілея і нинішніх великих телескопів різняться «як небо і Земля».
Суто умовно телескопи для оптичного діапазону електромагнітного спектра з огляду на розміри головного дзеркала можна розділити на кілька класів: надзвичайно великі (діаметр дзеркала понад 20 м), дуже великі (діаметр дзеркала біля 10 м), середні (діаметр дзеркала від 2 м), малі (діаметр дзеркала в межах 0,5 — 2 м). Такі телескопи належать до категорії професійних інструментів — ними оснащують наземні або космічні астрономічні обсерваторії.
Окрему нішу в цій класифікації мають телескопи, які використовують астрономи-аматори. Хоча нині деякі з них вже використовують інструменти, оснащені 0,5-метровим дзеркалом, але переважна більшість працює з телескопами, що мають розмір головного дзеркала в межах 200 — 300 мм. Телескопи ще меншого розміру (дзеркала або лінзи в межах 60 — 150 мм) використовують аматори-початківці.
Виготовлення телескопа, що належить до класу надзвичайно великого, і телескопа з діаметром об’єктива 60 мм — це дві різні історії. Перша (створення наукового інструмента фактично в одному екземплярі) вимагає унікальних технологій (нових матеріалів) і обладнання (станків, механізмів), а також спеціалістів дуже високої кваліфікації, а друга (масове виробництво) може бути реалізована на оптичному заводі.
З огляду на це доцільно окремо розглядати виробників телескопів для професійної й аматорської астрономії.
Виробники телескопів для професійної астрономії
Оскільки телескоп, призначений для професійної астрономії, це не лише головне дзеркало, але й уся оптична система, а також монтування, то інструменти, починаючи від середніх з поперечником головного дзеркала від 2 м і більше — результат роботи кількох спеціалізованих фірм.
Наприклад, дзеркала для великих телескопів виготовляє спеціальна лабораторія обсерваторії Стюарта (Steward Observatory Mirror Laboratory, SOML) університету Аризони. Її заснував у 1980 р. Роджер Анґел. Лабораторія має унікальну піч для виготовлення заготовки дзеркала поперечником понад 8 м. У 1997 р. лабораторія виготовила перше 8,4-м дзеркало для Великого бінокулярного телескопа (Large Binocular Telescope, LBT), а 2001 р. вона виготовила 6,5 м дзеркало для одного з телескопів Магеллана. Нині вона виготовляє дзеркала-сегменти, з яких складуть головне дзеркало Тридцятиметрового телескопа (ТМТ). Цей телескоп вже будують на Гавайських островах у США.
Відомим виробником великих дзеркал для телескопів є Литкарінський завод оптичного скла (ВАТ «ЛЗОС») з Росії, що входить у холдинг «Швабе». Саме цей завод у 70-х роках минулого століття виготовив найбільше суцільне дзеркало з масою майже 42 тонни для 6-метрового Большого азимутального телескопа. Литкарінській завод виготовив дзеркала для телескопів VST (VLT Survey Telescope) і VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Європейської південної обсерваторії, а також оптичні елементи, з яких зібрано головне одинадцятиметрове дзеркало Великого південно-африканського телескопа.
Унікальними є не лише дуже великі чи надзвичайно великі (мають стати до ладу упродовж найближчого десятиліття) телескопи, розміщені на Землі, але й космічні телескопи. Дуже відомим серед них є Космічний телескоп імені Габбла. Багато хто знає, що його 2,4-метрове головне дзеркало було виготовлене компанією PerkinElmer з дефектом, який виявили тоді, коли телескоп вже був на орбіті. Дефект вдалося усунути, але цей приклад показує, якої високої ціни може бути помилка, допущена під час виготовлення такого складного наукового інструмента.
Нині на замовлення NASA, Європейського і Канадського космічних агентств фахівці з понад 100 різних фірм виготовляють космічний телескоп імені Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST). Його 6,5-метрове берилієве дзеркало, складене з 6 сегментів, виготовила фірма Ball Aerospace, а головний приймач випромінювання (камеру NIRCam) розробили й виготовили фахівці компанії Lockheed Martin. Нині виготовлення телескопа Джеймса Вебба перебуває під контролем не лише науковців — будь-хто може спостерігати за будівництвом в режимі реального часу за допомогою web-камер на сайті JWST.
Головне дзеркало Космічного телескопа імені Джеймса Вебба. Фото з сайту http://jwst.nasa.gov.
Телескопи з якомога більшими головними дзеркалами забезпечують подальший розвиток астрономії, адже з їх допомогою можна спостерігати найвіддаленіші від нас астрономічні об’єкти. Проте дуже багато роботи лишається і для телескопів навіть малих розмірів. Саме тому є фірми, що спеціалізуються на виготовленні телескопів професійної якості з діаметром дзеркала до 2,5 метрів.
Наприклад, фірма APM Telescopes, заснована у 1990 р. в Німеччині як імпортер астрономічних телескопів і аксесуарів для німецького ринку, в 1995 р. виготовила перші телескопи-рефрактори з діаметром об’єктива до 304 мм. Відтоді фірма розширила виробництво й зараз має змогу виробляти телескопи з діаметром головного дзеркала 2,5 м. Вона поставила телескопи не тільки для професійних астрономічних обсерваторій, але й для університетських обсерваторій, музеїв науки, народних обсерваторій та досвідчених аматорів астрономії.
Високоякісні телескопи (апохроматичні рефрактори й рефлектори) для наукових досліджень, а також для освітніх цілей і досвідчених аматорів астрономії, виробляє американська компанія TEC (Telescope Engineering Company). Компанію засновано 1994 р. в США як дистриб’ютора оптики й оптичних матеріалів виробництва Литкарінського заводу оптичного скла (Росія), Ленінградського оптико-механічного об’єднання (Росія) і оптики для телескопів системи Максутова, виготовленої в Києві (Україна). 1998 р. фірма налагодила виробництво оптики в м. Ґолден (штат Колорадо).
Телескопи для аматорів астрономії
Фірм-виробників телескопів для аматорів астрономії у світі є доволі багато (понад десяток). Окремі з них спеціалізуються на виготовленні доволі якісних, тому не дешевих, телескопів для досвідчених (і заможних) аматорів. До таких належить, наприклад, японська компанія Vixen. Її у 1949 р. заснував підприємець Косуке Цушіда. Перший телескоп власного виробництва фірма випустила у 1966 р. У 1984 р. вона випустила перший у світі телескоп з автоматичною системою наведення GoTo. Нині Vixen (таку назву, що є ім’ям одного з оленів Санти Клауса, компанія носить з 1970 р.) — відомий у світі виробник якісних телескопів для аматорів астрономії, а також професійної астрономії. Виробництво простих інструментів під брендом Vixen налагоджено в Китаї.
Високоякісні апохроматичні рефрактори до 175 мм й 305 мм астрографи виготовляє американська фірма Astro-Physics. Її заснував у 1975 р. в штаті Іллінойс Роланд Крістен.
Інші фірми, орієнтуючись на широкий загал аматорів астрономії, намагаються виготовляти недорогу продукцію. Деякі з них, завдяки відомим брендам, стали знаними у світі аматорської астрономії.
Нижче в хронологічному порядку, тобто зважаючи на рік заснування, подано інформацію про найвідоміших виробників телескопів для аматорів астрономії.
Компанію Bresser заснував у 1957 р. в Німеччині Йозеф Брессер. Спершу вона спеціалізувалася на перепродажі біноклів, а в 1979 р. налагодила власне виробництво оптичних приладів, серед іншого й телескопів для аматорів астрономії. У 1999 р. компанію Bresser купила американська фірма Meade. Нині під брендом Bresser в Китаї виготовляють головно прості телескопи, розраховані на спостерігачів-початківців, хоча є моделі, розраховані на підготовлених аматорів астрономії.
Компанію Celestron заснував на початку 60-х років ХХ ст. американський аматор астрономії (інженер за фахом) Том Джонсон. Вона стала відомою після того, як у 1970 р. налагодила виготовлення телескопів системи Шмідта-Кассегрена для аматорської астрономії (особливість цих телескопів — доволі великий діаметр головного дзеркала (від 200 мм), але компактні розміри труби). Нині компанія належить фірмі Synta Technology Corporation, а телескопи під брендом Celestron виготовляють у Китаї.
Телескопи марки Meade виготовляє американська фірма Meade Instruments Corporation, яку було засновано в 1972 р. (з 2013 р. належить китайській компанії Ningbo Sunny Electronic Co.). Meade першою почала виготовляти телескопи, обладнані системою GoTo, з автоматичним наведенням на астрономічні об’єкти. Асортимент телескопів цієї марки доволі широкий: найпростіші інструменти мають діаметр об’єктива 40 мм, а найскладніші, розраховані на астрономів-професіоналів, — 500 мм. Meade також випускає телескопи для спостережень Сонця під брендом «Coronado». Продукцію Meade виготовляють заводи Мексики й Китаю.
Телескопи під брендом Orion випускає американська компанія «Orion Telescopes & Binoculars», яку заснував у 1975 р. в Каліфорнії Тім Ґізелер (нині компанія належить Imaginova Corporation). Асортимент телескопів широкий — від невеликих простих інструментів для дітей і аматорів-початківців до інструментів, призначених досвідченим аматорам астрономії. Телескопи марки Orion виробляє китайська компанія Synta.
Телескопи марки Sky-Watcher (Скай-Вотчер) з 1999 р. випускає тайваньська компанія Synta Technology Corporation (її заснував у 1980 р. аматор астрономії Девід Шен). Під брендом Sky-Watcher компанія випускає на заводі Synta Optical в китайському місті Сучжоу широкий спектр телескопів — від невеликих простих лінзових інструментів для початківців до телескопів-рефлекторів з діаметром об’єктива 400 мм. Нині компанія Synta Technology Corporation — один з лідерів у виробництві телескопів для аматорів астрономії.
Телескопи під брендом Omegon пропонує фірма-дистрибютор nimax GmbH з Німеччини. Спектр продукції доволі широкий — від невеликих телескопів на простому монтуванні до телескопів Добсона з головним дзеркалом 600 мм.
Інформацію про телескопи менш відомих брендів вміщує сайт компанії Oceanside Photo and Telescope (OPT) — одного з провідних підприємств роздрібної торгівлі телескопами у світі.