Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Науково-популярні періодичні астрономічні видання (журнали)

 

У поданому нижче переліку науково-популярних журналів, головно, англомовні видання, а також журнали, що виходять у європейських країнах. З часом Український астрономічний портал планує розширити географію таких видань.

 

 

Sky and Telescope

 

 

Найвідомішим у світі англомовним виданням для аматорів астрономії є журнал Sky and Telescope («Небо і телескоп»). Він виходить в США з 1941 р. Журнал подає астрономічні новини, науково-популярні статті, різноманітного змісту (головно про результати й засоби спостережень) статті аматорів астрономії, довідкові матеріали й інформацію про астрономічні явища, а також події, пов’язані з діяльністю аматорів астрономії (конференції, виставки тощо). Журнал друкує огляди книжок, фільмів і комп’ютерних програм астрономічного змісту. Значний обсяг в журналі рекламних матеріалів, пов’язаних з аматорською астрономією.

 

 

 

 

Astronomy

 

 

 

Журнал Astronomy («Астрономія») виходить в США з серпня 1973 року (див. статтю про 40-річну історію журналу Astronomy magazine: 40 years and counting). Він подає інформацію про астрономічні дослідження (новини, статті), друкує докладні огляди астрономічних явищ, які можна спостерігати не лише аматорам астрономії, але всім охочим. Журнал вміщує поради щодо виконання астрономічних спостережень, інформує про телескопи для аматорських спостережень. Традиційною особливістю Astronomyє його ілюстрації — великі, яскраві світлини небесних об’єктів, мапи зоряного неба, різноманітні схеми тощо.

 

 

 

   

Astronomy Now

 

 

 

 

Журнал Astronomy Now («Астрономія сьогодні») виходить в Англії з квітня 1987 року. Є «головним» періодичним виданням для аматорів астрономії Великої Британії. Окрім новин і науково-популярних статей, журнал вміщує великий обсяг інформації для спостерігачів зоряного неба. Цікавинкою журналу є те, що він у кожному числі докладно розглядає (п’ять — шість статей) певну тему (рубрика «У фокусі»). Нині журнал, окрім паперової, має цифрову версію на App Store, яку можна читати на планшеті чи телефоні. Існує також можливість читати його PDF версію.

 

 

 

 

 

Astronomer

 

 

 

Журнал The Astronomer («Астроном») виходить в Англії з травня 1964 року. Він призначений досвідченим («просунутим») аматорам астрономії, а його мета — якомога оперативніше оприлюднити результати астрономічних спостережень. Старі числа журналу є у відкритому доступі в базі даних ADS (Astrophysics Data System) NASA.

 

 

 

 

 

 

 

 

BBC Sky at Night

 

 

 

 

Журнал BBC Sky at Night («БіБіСі. Небо вночі») виходить в Англії з 2005 року. Його поява пов’язана з однойменною програмою, яку BBC транслює в ефір вже майже 60 років і яку до кінця своїх днів вів Патрік Мур — відомий британський популяризатор астрономії. Паперова версія «Небо вночі» містить багато різноманітної астрономічної інформації, світлини, а також, як бонус, CD-ROM з програмним забезпеченням.

 

 

 

 

 

 

SkyNews

 

 

 

 

Журнал Sky News («Небесні новини») виходить в Канаді з 1995 року. Це своєрідний путівник для мандрівника по зоряному небу. Журнал вміщує інформацію про астрономічні явища та умови їх спостережень, про останні події в світі астрономії, красиві світлини астрономічних об’єктів, поради експертів щодо астрономічного обладнання. Передплатники SkyNews також отримують знижки для відвідувань багатьох музеїв і космічних центрів у Канаді та США.

 

 

 

 

 

 

Amateur Astronomy Magazine

 

 

 

Журнал Amateur Astronomy Magazine («Аматорська астрономія») створений в США «аматорами астрономії для астрономів-аматорів». Він вміщує інформацію як про заходи, пов’язані з аматорською астрономією в усьому світі, так і про окремих спостерігачів зоряного неба, про аматорські астрономічні обсерваторії, телескопи й допоміжне обладнання. Журнал подає науково-популярні статті про результати професійних астрономічних досліджень.

 

 

 

 

 

 

Sterne und Weltraum

 

 

 

 

Журнал Sterne und Weltraum («Зорі й Всесвіт») з 1962 р. щомісяця виходить в Німеччині. Це найбільший німецькомовний науково-популярний журнал у світі. Він подає інформацію, зокрема докладні інструкції, для аматорських астрономічних спостережень, розповідає про дослідження Всесвіту, вміщує астрономічні новини. Приблизно раз на рік журнал видає спеціалізовані випуски, присвячені якійсь одній темі.

 

 

 

 

 

Ciel et Espace

 

 

 

 

Журнал Ciel et Espace («Небо і космос») у нинішньому його вигляді виходить у Франції з 1970 року, але веде свій «родовід» з 1945 р. від інформаційного бюлетеня, який видавало Астрономічне товариство Нормандії. Журнал розраховано на широкий загал, а тому його зміст балансує між цікавим і науково строгим викладом.

 

 

 

 

 

Coelum Astronomia

 

 

 

 

Журнал Coelum Astronomia («Небо. Астрономія») виходить з 1997 року щомісячно в Італії. З липня 2014 р. паперова версія лише для передплатників, для всіх інших читачів журнал є доступним у цифровому форматі. Журнал вміщує науково-популярні статті науковців з усього світу, подає новини, опис астрономічних явищ, інструкції та поради для аматорів астрономії.

 

 

 

 

 

 

 

Nuovo Orione

 

 

 

 

Nuovo Orione («Новий Оріон») виходить щомісяця в Італії з 1992 року і є наступником журналу Orione, який 1977 р. було засновано в Турині. Журнал подає науково-популярні статті відомих у світі астрономів, вміщує статті-звіти аматорів астрономії про їхні спостереження, знайомить читачів з новинами астрономії та космічних місій, розповідає про нові телескопи, інформує про астрономічні явища.

 

 

 

 

 

Le Stelle

 

 

 

Журнал Le Stelle («Зорі») виходить щомісяця в Італії з 2002 року. Це науково-популярний астрономічний журнал для широкого загалу. Популярний і доступний, але водночас науково вивірений, стиль викладу матеріалу розрахований як на початківців в астрономії, так і підготовлених читачів. Журнал цікавий вчителям і викладачам, бо є джерелом астрономічних новин. Він вміщує астросвітлини, матеріали з історії астрономії та космонавтики, використання Інтернету для потреб астрономії, подає коментарі читачів, оголошення приватних осіб щодо обміну астрономічними інструментами.

 

 

 

AstronomiA

 

 

 

 

Журнал AstronomíA («Астрономія») виходить в Іспанії з 1985 року. Він публікує науково-популярні матеріали іспаномовних авторів як аматорів, так і професійних астрономів. Особливу увагу журнал приділяє аматорській астрономії. Нині журнал виходить у цифровому форматі (зокрема у форматі PDF). Його можна завантажити з iTunes.

 

 

 

 

 

 

 

Urania

 

 

 

 

 

Журнал «Urania — Postępy Astronomii» («Уранія — Розвиток астрономії») кожні два місяці виходить у Польщі з 1998 року. Він виник внаслідок об’єднання журналів «Уранія» (1922— 1997), який видавало Польське товариство аматорів астрономії, і «Прогрес астрономії» (1953—1997) Польського астрономічного товариства. Мета журналу — поширення астрономічних знань.

 

 

 

 

 

 

StarDate

 

 

 

Журнал StarDate («Зоряна доба») виходить кожні два місяці в США з 2008 року під егідою обсерваторії Макдональд Техаського університету. Він популярно розповідає про новини в астрономії, подає докладну інформацію (серед іншого й карти зоряного неба) для аматорів астрономії про доступні для спостережень астрономічні явища. Журнал є складовою частиною медіацентру обсерваторії, що популяризує й пропагує астрономію серед широкого загалу. Він, наприклад, пропонує астрономічні ресурси різного змісту для вчителів, засобів масової інформації та громадськості.

 

 

 

 

Astronomy Ireland Magazine

 

 

 

 

Журнал Astronomy Ireland Magazine («Астрономія в Ірландії») виходить щомісяця в Ірландії з 1990 року. Його отримують учасники Ірландського національного астрономічного товариства, він доступний для передплатників через пошту, його продають у газетних кіосках по всій країні. Журнал вміщує новини астрономії і космонавтики, подає науково-популярні статті, календар астрономічних явищ. Особливу увагу журнал звертає на внесок Ірландії в галузі професійної й аматорської астрономії, а також астрономічні явища, які можна спостерігати з території цієї країни.

 

 

 

 

 

Popular Astronomy

 

 

 

Журнал Popular Astronomy Magazine («Популярна астрономія») з січня 1981 року видає Товариство популяризаторів астрономії (the Society for Popular Astronomy) Великої Британії і поширює серед своїх учасників раз на два місяці. Журнал є продовженням періодичних видань «Юний астроном» (1953—1960) і «Гермес» (1960—1980). Він публікує новини астрономії, науково-популярні статті, розповіді про результати аматорських астрономічних спостережень, огляди небесних явищ, новинок в галузі аматорського телескопобудування, а також поради щодо телескопічних спостережень і астрофотознімання небесних об’єктів. Журнал має окремий розділ для юних аматорів астрономії.

 

 

 

 

A Technology Today

 

 

 

 

Astronomy Technology Today («Технології астрономії сьогодні») — спеціалізований журнал, призначений астрономічному обладнанню, виходить у США з квітня 2007 року. Він вміщує галузеві новини, анонси нових розробок і проектів в галузі телескопобудування, огляди обладнання та багато іншого цікавого матеріалу. Журнал має паперову і цифрову версії.

 

 

 

 

 

 

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1