Астрономія і культура
Астрономія — частина культури, як і будь-яка інша наука, чи навіть ширше — як майже будь-що, створене людиною. Якщо розглядати культуру, як другий, відмінний від природи світ, що є наслідком діяльності нашої цивілізації.
Пізнання зоряного неба — складова частина світової культури, що знаходить прояв у багатьох, часом абсолютно різнопланових галузях людської діяльності, — від власне астрономії до мистецтва.
Зоряне небо, а отже, до певної міри, й астрономія, є сильним «мотиватором» для творчості в усіх її проявах: від наукового пізнання таємниць довкілля до відображення людської реакції на них через звук, колір чи певну об’ємну форму. Майже в кожній культурі на Землі небесні об’єкти знайшли своє місце в живопису, поезії, музиці, скульптурі й архітектурі.
Зрозуміло, що художнє розуміння «світу неба» мало для людини колись (і нині також!) не лише естетичну, але й пізнавальну мету. Чого лише варті в цьому сенсі, наприклад, космологічні міфи різних народів світу. Окрім цього, такий різновид художньої творчості, як малюнок, аж до винайдення фотографії, відігравав важливу роль під час астрономічних спостережень, адже дозволяв фіксувати положення світил на небесній сфері.
Історія астрономії знає приклади, коли люди з явним мистецьким хистом, досягали її вершин, тобто ставали видатними науковцями (до таких належить музикант і композитор Вільям Гершель — один з найвідоміших астрономів у світі).
Астрономія в культурі — дуже широка тема. Нині в світі діє кілька міжнародних організацій, які спрямовують зусилля дослідників на її вивчення. Водночас в Інтернеті є багато хороших сайтів, де висвітлюють її окремі складові. Нижче наведено інформацію і посилання на такі джерела.
The European Society for Astronomy in Culture (SEAC, Європейське товариствоз астрономії в культурі) — міжнародна організація, що сприяє міждисциплінарному вивченню астрономії в її культурному контексті, розумінню астрономічних знань, як складової культури.
Вигляд частини головної сторінки сайту the European Society for Astronomy in Culture. Фото з сайту http://www.archeoastronomy.org.
The International Society for Archaeoastronomy and Astronomyin Culture (ISAAC, Міжнародне товариство з археоастрономії та астрономії в культурі) — спільнота науковців, які професійно досліджують питання археоастрономії і, зокрема, етноастрономії. Товариство видає журнал Archaeoastronomy.
Вигляд частини головної сторінки сайту the International Society for Archaeoastronomy and Astronomyin Culture. Фото з сайту www3.archaeoastronomy.org.
The Center for Archaeoastronomy (Центр археоастрономії) — професійна дослідницька установа, заснована в університеті штату Мериленд в 1978 році. Центр до 2005 р. видавав журнал Archaeoastronomy, сприяв створенню (1996) Міжнародного товариства археоастрономії та астрономії в культурі.
Логотип сайту Center for Archaeoastronomy. Фото з сайту http://terpconnect.umd.edu.
Multiverse — центр, що діє в університеті Берклі (штат Каліфорнія) на базі Лабораторії космічних наук (the Space Sciences Laboratory) і прагне зробити науку та наукові відкриття доступними для всіх. На сайті Multiverse є багато посилань на веб-ресурси про астрономію в різних світових культурах.
Вигляд частини головної сторінки сайту центру Multiverse. Фото з сайту http://multiverse.ssl.berkeley.edu.
Астрономія в малярстві
Можливо, найбільше астрокосмічна тема відображена в малярстві. Вона «пронизує» цей вид мистецтва від найдавніших до наших днів (див. ст. «Астрономічні сюжети в живопису»). Багато відомих художників звертали на неї увагу в своїх роботах. Новий поштовх вона отримала після початку космічної ери, коли було не лише отримано докладні зображення тіл Сонячної системи, але й виникло відчуття невідворотності доби міжзоряних мандрів людства.
Нині майже півтори сотні художників, що працюють в жанрі «космічного» малярства на суто науковій основі (на відміну від своїх колег, що працюють в жанрах наукової фантастики та фентезі), об’єднані в Міжнародну асоціацію астрономічних художників (International Association of Astronomical Artists, IAAA), засновану 1982 р.
Вигляд частини головної сторінки сайту International Association of Astronomical Artists. Фото з сайту http://iaaa.org.
Зазвичай художники експонують свої твори на виставках в галереях, де їх не лише можна подивитися, але й придбати (якщо не будь-яку роботу, то принаймні окремі з них). Інтернет уможливив появу так званих он-лайн галерей. Однією з найбільших таких галерей, що спеціалізується на астрокосмічному малярстві є Novaspace.
Частина сторінки сайту галереї Novaspace. Фото з сайту www.novaspaceart.com.
Астрономія і музика
Людина наділена природою не тільки зором, але й слухом. Тому ми не лише бачимо зоряне небо, але й чуємо (щоправда значно меншою мірою прямо) його звуки й відчуваємо «музику небесних сфер».
Окрім музики, створеної композиторами під враженням Космосу, нині є можливість почути багато різних звуків, пов’язаних як з космічною діяльністю людини (запуск космічної ракети тощо), так і вивченням небесних тіл. Наприклад, «звучання» різних тіл Сонячної системи чи міжзоряного газу. Колекція цих звуків вміщена на сайті NASA.
Окремої уваги заслуговують культурно-мистецькі проекти, коли «звучання» (зокрема радіовипромінювання) певного небесного тіла перетворюють на музику. Вже реалізовано кілька таких проектів, зокрема співробітники Національної астрономічної обсерваторії Японії, використавши потужний радіотелескоп Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA), розташований в чилійській пустелі Атакама, записали звуки зорі R Sculptoris, що лежить на відстані 950 світлових років від Землі й перебуває на завершальному етапі еволюції. Після цього студія Party створила саундтрек — музику, народжену старою, доживаючою віку, зорею. Результати цього проекту було показано в одній з токійських галерей. Їх можна переглянути на сайті ALMA Music Box.