Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Абетті Джорджо (5.X.1882 — 24.VIII.1982)

 

Abetti D

 

Італійський астроном Джорджо Абетті (син Антоніо Абетті) народився 5 жовтня 1882 р. у м. Падуя. Здобував освіту в університетах Риму й Падуї, а потім був на стажуванні в Єркській (США), Гейдельберґській (Німеччина) й Маунт-Вілсоновській (США) обсерваторіях. Упродовж 1910—1919 рр. ― співробітник астрономічної обсерваторії Римського єзуїтського колегіуму. З 1921 р. по 1952 р. очолював обсерваторію Арчетрі (поблизу Флоренції), а також був професором астрономії Флорентійського університету. Президент (1952—1970) Національного оптичного інституту в м. Флоренція.

 

Галузь наукових інтересів Джорджо Абетті ― позиційна астрономія (визначення положень небесних тіл на небесній сфері), подвійні зорі, фізика Сонця і сонячно-земні зв’язки. Вивчав протуберанці, хромосферу, сонячні плями, зміни інтенсивності спектральних ліній залежно від розташування досліджуваної ділянки на сонячному диску, обертання Сонця. Досліджував різні прояви сонячної активності і їхній зв’язок з геомагнітними збудженнями й іншими геофізичними явищами.

 

Був президентом Міжнародного комітету з вивчення сонячно-земних зв’язків. У 1938 р. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Упродовж 1953—1964 рр. — президент Італійського астрономічного товариства. На честь науковця і його батька Антоніо (також відомого астронома) названо кратер на Місяці, астероїд 2646 Абетті.

 

Джорджо Абетті помер 24 серпня 1982 р. у м. Флоренція (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1