Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Абетті Джорджо (5.X.1882 — 24.VIII.1982)

 

Abetti D

 

Італійський астроном Джорджо Абетті (син Антоніо Абетті) народився 5 жовтня 1882 р. у м. Падуя. Здобував освіту в університетах Риму й Падуї, а потім був на стажуванні в Єркській (США), Гейдельберґській (Німеччина) й Маунт-Вілсоновській (США) обсерваторіях. Упродовж 1910—1919 рр. ― співробітник астрономічної обсерваторії Римського єзуїтського колегіуму. З 1921 р. по 1952 р. очолював обсерваторію Арчетрі (поблизу Флоренції), а також був професором астрономії Флорентійського університету. Президент (1952—1970) Національного оптичного інституту в м. Флоренція.

 

Галузь наукових інтересів Джорджо Абетті ― позиційна астрономія (визначення положень небесних тіл на небесній сфері), подвійні зорі, фізика Сонця і сонячно-земні зв’язки. Вивчав протуберанці, хромосферу, сонячні плями, зміни інтенсивності спектральних ліній залежно від розташування досліджуваної ділянки на сонячному диску, обертання Сонця. Досліджував різні прояви сонячної активності і їхній зв’язок з геомагнітними збудженнями й іншими геофізичними явищами.

 

Був президентом Міжнародного комітету з вивчення сонячно-земних зв’язків. У 1938 р. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Упродовж 1953—1964 рр. — президент Італійського астрономічного товариства. На честь науковця і його батька Антоніо (також відомого астронома) названо кратер на Місяці, астероїд 2646 Абетті.

 

Джорджо Абетті помер 24 серпня 1982 р. у м. Флоренція (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1