Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Абетті Джорджо (5.X.1882 — 24.VIII.1982)

 

Abetti D

 

Італійський астроном Джорджо Абетті (син Антоніо Абетті) народився 5 жовтня 1882 р. у м. Падуя. Здобував освіту в університетах Риму й Падуї, а потім був на стажуванні в Єркській (США), Гейдельберґській (Німеччина) й Маунт-Вілсоновській (США) обсерваторіях. Упродовж 1910—1919 рр. ― співробітник астрономічної обсерваторії Римського єзуїтського колегіуму. З 1921 р. по 1952 р. очолював обсерваторію Арчетрі (поблизу Флоренції), а також був професором астрономії Флорентійського університету. Президент (1952—1970) Національного оптичного інституту в м. Флоренція.

 

Галузь наукових інтересів Джорджо Абетті ― позиційна астрономія (визначення положень небесних тіл на небесній сфері), подвійні зорі, фізика Сонця і сонячно-земні зв’язки. Вивчав протуберанці, хромосферу, сонячні плями, зміни інтенсивності спектральних ліній залежно від розташування досліджуваної ділянки на сонячному диску, обертання Сонця. Досліджував різні прояви сонячної активності і їхній зв’язок з геомагнітними збудженнями й іншими геофізичними явищами.

 

Був президентом Міжнародного комітету з вивчення сонячно-земних зв’язків. У 1938 р. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Упродовж 1953—1964 рр. — президент Італійського астрономічного товариства. На честь науковця і його батька Антоніо (також відомого астронома) названо кратер на Місяці, астероїд 2646 Абетті.

 

Джорджо Абетті помер 24 серпня 1982 р. у м. Флоренція (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1