Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бечварж Антонін (10.VI.1901 — 10.I.1965)

 

Bechvarzh 

Чеський астроном і метеоролог Антонін Бечварж народився 10 червня 1901 р. у м. Брандіс-над-Лабем-Стара-Болеславі. Здобувши вищу освіту й захистивши (1934) дисертацію в галузі метеорології в Карловому університеті в Празі, став до роботи метеорологом у Високих Татрах. У 1941—1943 рр ініціював будівництво нової обсерваторії на горі Скалнате-Плесо й очолював її протягом 1943—1950 рр.

 

Галузь наукових інтересів Антоніна Бечваржа — сонячна фотосфера, комети й метеори. Відомий (зокрема, широкому загалу аматорів астрономії) як укладач атласів зоряного неба. Дуже добре грав на фортепіано й скрипці, а також був заядлим туристом, відданим шанувальником гір. На честь науковця названо кратер на Місяці й астероїд 4567 Бечварж.

 

Американський композитор-авангардист Джон Кейдж (John Cage) використав зоряні карти Бечваржа як основу для кількох своїх творчих робіт.

 

Антонін Бечварж помер 10 січня 1965 р. у м. Брандіс-над-Лабем-Стара-Болеслав (Чехія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1