Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бечварж Антонін (10.VI.1901 — 10.I.1965)

 

Bechvarzh 

Чеський астроном і метеоролог Антонін Бечварж народився 10 червня 1901 р. у м. Брандіс-над-Лабем-Стара-Болеславі. Здобувши вищу освіту й захистивши (1934) дисертацію в галузі метеорології в Карловому університеті в Празі, став до роботи метеорологом у Високих Татрах. У 1941—1943 рр ініціював будівництво нової обсерваторії на горі Скалнате-Плесо й очолював її протягом 1943—1950 рр.

 

Галузь наукових інтересів Антоніна Бечваржа — сонячна фотосфера, комети й метеори. Відомий (зокрема, широкому загалу аматорів астрономії) як укладач атласів зоряного неба. Дуже добре грав на фортепіано й скрипці, а також був заядлим туристом, відданим шанувальником гір. На честь науковця названо кратер на Місяці й астероїд 4567 Бечварж.

 

Американський композитор-авангардист Джон Кейдж (John Cage) використав зоряні карти Бечваржа як основу для кількох своїх творчих робіт.

 

Антонін Бечварж помер 10 січня 1965 р. у м. Брандіс-над-Лабем-Стара-Болеслав (Чехія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1