Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Бербідж Маргарет Елінор (н. 12.VIII.1919)

 Berbidzh Elinor

 

Англійський і американський астроном Елінор Маргарет Бербідж (дружина Джеффрі Рональда Бербіджа, дівоче прізвище Пічі) народилася 12 серпня 1919 р. у м. Девенпорт, що в Англії. Вищу освіту здобула (1939) в Лондонському університеті. Працювала в обсерваторії рідного університету, в Єркській обсерваторії, в обсерваторії Маунт-Вілсон. У 1972—1973 рр. була на чолі Гринвіцької обсерваторії (але не мала титулу Королівського астронома — це був перший такий випадок в історії обсерваторії). Упродовж 1979—1988 рр. була першим директором Центру астрономії та космічної науки в університеті Каліфорнії в Сан-Дієго, де працювала з 1962 р.

 

Галузь наукових інтересів Маргарет Бербідж — внутрішня будова і еволюція зір, галактики і квазари (виконувала дослідження разом зі своїм чоловіком). Вона є одним з ініціаторів створення космічного телескопа (очолювала Комітет з космічного телескопа при Асоціації університетів для досліджень в астрономії).

 

У 1976—1978 рр. — президент Американського астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 5490 Бербідж. Її ім’я занесено (2003) в Зал слави Жіночого музею в Каліфорнії.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1