Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бок Ян Барт (28.IV.1906 — 5.VIII.1983)

 

Bok

 

Американський астроном Барт Ян Бок народився 28 квітня 1906 р. у м. Горн (Нідерланди). Закінчивши (1926) Лейденський університет, до переїзду 1929 р. в США, був співробітником Астрономічної лабораторії імені Я. К. Каптейна Ґронінґенського університету. Протягом 1933—1957 рр. працював в Гарвардському університеті (з 1947 — професор). З 1957 р. до 1966 р. очолював обсерваторію Маунт-Стромло в Австралії і був професором Австралійського національного університету. З 1966 — професор університету Аризони (США), У 1966—1970 рр. — директор Стюардовської обсерваторії університету Аризони, а також професор цього університету.

 

Галузь наукових інтересів Барта Бока — наша галактика. Досліджував, зокрема, спіральну структуру Галактики (серед іншого, за розподілом ділянок з іонізованим воднем). Разом з Е.Ф. Рейлі відкрив (1947) в ділянках зореутворення невеликі темні туманності круглої форми (їх назвали глобулами Бока), що сильно поглинають світло й видимі лише на тлі яскравих дифузних туманностей.

 

У 1970—1976 рр. був віце-президентом Міжнародного астрономічного союзу, а протягом 1972—1974 рр. — президентом Американського астрономічного товариства. На честь науковця і його дружини названо кратер на Місяці, астероїд 1983 Бок.

 

Барт Ян Бок помер 5 серпня 1983 р. у м. Тусон (штат Аризона, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1