Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Болтон Гейтенбі Джон (5.VI.1922 — 6.VII.1993)

 

Bolton 

Англійський і австралійський астроном Джон Гейтенбі Болтон народився 5 червня 1922 р. у м. Шеффілд (Англія). Вищу освіту здобув (1943) у Кембриджському університеті. З 1946 р. до 1954 р. був співробітником відділу радіофізики Організації науково-промислових досліджень в Сіднеї (Австралія). Протягом 1955—1961 рр. працював у США — в Каліфорнійському технологічному інституті (заснував радіоастрономічну обсерваторію інституту в Овенс-Веллі). 1961 р. повернувся до Австралії щоб очолити роботи зі створенні нового 64-метрового повноповоротного радіотелескопа в обсерваторії Паркс (нині Австралійська національна радіоастрономічна обсерваторія; її першим директором був Дж. Болтон). З допомогою цього радіотелескопа у 1969 р. отримували радіо й телевізійні сигнали від космічного корабля «Аполлон 11», що діставив перших землян на поверхню Місяця.

 

Галузь наукових інтересів Джона Болтона — радіоастрономія. Досліджував дискретні радіоджерела (серед іншого й квазари), а також радіовипромінювання планет і Сонця. Разом із співробітниками уклав кілька каталогів дискретних джерел радіовипромінювання.

 

У 1973—1979 рр. був віце-президентом Міжнародного астрономічного союзу.

 

Джон Гейтенбі Болтон помер 6 липня 1993 р. в Австралії.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1