Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Босс Льюїс (26.X.1846 — 5.X.1912)

 

Boss 

Американський астроном Льюїс Босс народився 26 жовтня 1846 р. у м. Провіденс (штат Род-Айленд). Закінчивши (1870) Дартмутський коледж, спершу працював у Вашингтоні клерком в державних установах, а потім у Морській обсерваторії США. У 1872—1876 рр. перебував у складі експедиції, що визначала кордон між США і Канадою вздовж 49-ї паралелі. З 1876 р. до 1911 р. очолював обсерваторію Дадлі (м. Скенектаді, штат Нью-Йорк).

 

Галузь наукових інтересів Льюїса Босса — позиційна астрономія. Виконав критичний огляд майже 100 фундаментальних зоряних каталогів й склав таблиці систематичних поправок до них. У 1878 р. на основі своїх спостережень створив каталог схилення та власних рухів 500 зір на епоху 1875 (цей каталог використовували для укладання американського астрономічного щорічника). 1879 р. розпочав спостерігати комети й обчислювати їх орбіти — завдяки цьому обсерваторія Дадлі кілька років поспіль була основним центром з обчислення орбіт нових комет. Уклав «Попередній загальний каталог» (PGC), що містить положення та власні рухи 6 188 яскравих зір (опубліковано 1910 р.) і розпочав роботу над «Загальним каталогом» (GC). Цей каталог, що містить власні рухи 33 342 зір до 7-ї величини, видав його син Бенджамін у 1936 р.

 

З 1909 р. і до кінця життя був редактором журналу «Astronomical Journal» (до 1941 р. журнал редагував син Босса Бенджамін). На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Льюїс Босс помер 5 жовтня 1912 р. в м. Олбані (штат Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1