Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено першу планету-гігант коло білого карлика

04 грудня 2019

 

Науковці, які використовують Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, вперше знайшли докази існування великої планети, пов’язаної із зорею білим карликом. Планета обертається навколо гарячого білого карлика, залишку зорі, схожої на Сонце, на близькій відстані. Внаслідок цього вона втрачає атмосферу з якої довкола зорі утворився газовий диск. Ця унікальна система є своєрідним натяком на те, який вигляд може мати Сонячна система у віддаленому майбутньому.

Докладніше:

Астрономи знайшли перші докази того, що існують міні-чорні діри

02 грудня 2019

Зовсім новий клас чорних дір може існувати у Всесвіті, й ці об’єкти, можливо, набагато менші від відкритих раніше крихітних небесних тіл — до такого нового і радикального висновку дійшли науковці.

 

Дослідники виявили чорну діру порівняно низької маси, що є супутником зорі, яка лежить від Землі на відстані 10000 світлових років. Фото з сайту www.livescience.com.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Босс Льюїс (26.X.1846 — 5.X.1912)

 

Boss 

Американський астроном Льюїс Босс народився 26 жовтня 1846 р. у м. Провіденс (штат Род-Айленд). Закінчивши (1870) Дартмутський коледж, спершу працював у Вашингтоні клерком в державних установах, а потім у Морській обсерваторії США. У 1872—1876 рр. перебував у складі експедиції, що визначала кордон між США і Канадою вздовж 49-ї паралелі. З 1876 р. до 1911 р. очолював обсерваторію Дадлі (м. Скенектаді, штат Нью-Йорк).

 

Галузь наукових інтересів Льюїса Босса — позиційна астрономія. Виконав критичний огляд майже 100 фундаментальних зоряних каталогів й склав таблиці систематичних поправок до них. У 1878 р. на основі своїх спостережень створив каталог схилення та власних рухів 500 зір на епоху 1875 (цей каталог використовували для укладання американського астрономічного щорічника). 1879 р. розпочав спостерігати комети й обчислювати їх орбіти — завдяки цьому обсерваторія Дадлі кілька років поспіль була основним центром з обчислення орбіт нових комет. Уклав «Попередній загальний каталог» (PGC), що містить положення та власні рухи 6 188 яскравих зір (опубліковано 1910 р.) і розпочав роботу над «Загальним каталогом» (GC). Цей каталог, що містить власні рухи 33 342 зір до 7-ї величини, видав його син Бенджамін у 1936 р.

 

З 1909 р. і до кінця життя був редактором журналу «Astronomical Journal» (до 1941 р. журнал редагував син Босса Бенджамін). На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Льюїс Босс помер 5 жовтня 1912 р. в м. Олбані (штат Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1