Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Босс Льюїс (26.X.1846 — 5.X.1912)

 

Boss 

Американський астроном Льюїс Босс народився 26 жовтня 1846 р. у м. Провіденс (штат Род-Айленд). Закінчивши (1870) Дартмутський коледж, спершу працював у Вашингтоні клерком в державних установах, а потім у Морській обсерваторії США. У 1872—1876 рр. перебував у складі експедиції, що визначала кордон між США і Канадою вздовж 49-ї паралелі. З 1876 р. до 1911 р. очолював обсерваторію Дадлі (м. Скенектаді, штат Нью-Йорк).

 

Галузь наукових інтересів Льюїса Босса — позиційна астрономія. Виконав критичний огляд майже 100 фундаментальних зоряних каталогів й склав таблиці систематичних поправок до них. У 1878 р. на основі своїх спостережень створив каталог схилення та власних рухів 500 зір на епоху 1875 (цей каталог використовували для укладання американського астрономічного щорічника). 1879 р. розпочав спостерігати комети й обчислювати їх орбіти — завдяки цьому обсерваторія Дадлі кілька років поспіль була основним центром з обчислення орбіт нових комет. Уклав «Попередній загальний каталог» (PGC), що містить положення та власні рухи 6 188 яскравих зір (опубліковано 1910 р.) і розпочав роботу над «Загальним каталогом» (GC). Цей каталог, що містить власні рухи 33 342 зір до 7-ї величини, видав його син Бенджамін у 1936 р.

 

З 1909 р. і до кінця життя був редактором журналу «Astronomical Journal» (до 1941 р. журнал редагував син Босса Бенджамін). На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Льюїс Босс помер 5 жовтня 1912 р. в м. Олбані (штат Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1