Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено першу планету-гігант коло білого карлика

04 грудня 2019

 

Науковці, які використовують Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, вперше знайшли докази існування великої планети, пов’язаної із зорею білим карликом. Планета обертається навколо гарячого білого карлика, залишку зорі, схожої на Сонце, на близькій відстані. Внаслідок цього вона втрачає атмосферу з якої довкола зорі утворився газовий диск. Ця унікальна система є своєрідним натяком на те, який вигляд може мати Сонячна система у віддаленому майбутньому.

Докладніше:

Астрономи знайшли перші докази того, що існують міні-чорні діри

02 грудня 2019

Зовсім новий клас чорних дір може існувати у Всесвіті, й ці об’єкти, можливо, набагато менші від відкритих раніше крихітних небесних тіл — до такого нового і радикального висновку дійшли науковці.

 

Дослідники виявили чорну діру порівняно низької маси, що є супутником зорі, яка лежить від Землі на відстані 10000 світлових років. Фото з сайту www.livescience.com.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бовен Спрейґ Айра (21.XII.1898 — 6.II.1973)

 

Boven 

Американський фізик і астроном Айра Спрейґ Бовен народився 21 грудня 1898 р. в Сенека-Фолз (штат Нью-Йорк). Здобувши (1921) вищу освіту у Чиказькому університеті, протягом 1921—1946 рр. працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1931 р. — професор фізики). З 1946 р. до 1948 р. очолював обсерваторію Маунт-Вілсон, а упродовж 1948—1964 рр. був директором об’єднаних обсерваторій Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар (перший директор цієї обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Айри Бовена — туманності, космічні промені, конструювання оптичних приладів, експериментальна спектроскопія. Ототожнив (1927) інтенсивні емісійні лінії в спектрах газових туманностей, що, як вважали, належать невідомому на Землі хімічному елементу «небулію», із забороненими лініями йонів кисню і азоту. Брав участь (1930—1938) у перших експериментах Р. Міллікена з вивчення природи космічних променів і впливу геомагнітних явищ на їх проходження крізь атмосферу Землі. Керував роботами з доведення до робочого стану 5-метрового головного дзеркала Паломарського телескопа, сконструював допоміжне обладнання для цього телескопа.

 

Навіть після виходу на пенсію (1964) брав участь в роботах з поліпшення оптичних конструкцій декількох великих оптичних приладів, зокрема 100-дюймового телескопа в обсерваторії Лас-Кампанас. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 3363 Бовен.

 

Айра Спрейґ Бовен помер 6 лютого 1973 р. в Лос-Анджелесі (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1