Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бовен Спрейґ Айра (21.XII.1898 — 6.II.1973)

 

Boven 

Американський фізик і астроном Айра Спрейґ Бовен народився 21 грудня 1898 р. в Сенека-Фолз (штат Нью-Йорк). Здобувши (1921) вищу освіту у Чиказькому університеті, протягом 1921—1946 рр. працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1931 р. — професор фізики). З 1946 р. до 1948 р. очолював обсерваторію Маунт-Вілсон, а упродовж 1948—1964 рр. був директором об’єднаних обсерваторій Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар (перший директор цієї обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Айри Бовена — туманності, космічні промені, конструювання оптичних приладів, експериментальна спектроскопія. Ототожнив (1927) інтенсивні емісійні лінії в спектрах газових туманностей, що, як вважали, належать невідомому на Землі хімічному елементу «небулію», із забороненими лініями йонів кисню і азоту. Брав участь (1930—1938) у перших експериментах Р. Міллікена з вивчення природи космічних променів і впливу геомагнітних явищ на їх проходження крізь атмосферу Землі. Керував роботами з доведення до робочого стану 5-метрового головного дзеркала Паломарського телескопа, сконструював допоміжне обладнання для цього телескопа.

 

Навіть після виходу на пенсію (1964) брав участь в роботах з поліпшення оптичних конструкцій декількох великих оптичних приладів, зокрема 100-дюймового телескопа в обсерваторії Лас-Кампанас. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 3363 Бовен.

 

Айра Спрейґ Бовен помер 6 лютого 1973 р. в Лос-Анджелесі (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1