Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Брукс Роберт Вільям (11.VI.1844 — 3.V.1922)

 Bruks

 

Американський астроном Вільям Роберт Брукс народився 11 червня 1844 р. у м. Мейдстон (Англія). Зацікавився астрономією в дитинстві (під час подорожі в Австралію увагу хлопця привернув секстант з допомогою якого визначали координати корабля). У 1857 р. його родина переселилася в США.

 

Здобувши фах фотографа, отримав знання конструкції об’єктива — це дозволило будувати власні телескопи. 1881 р. відкрив першу комету. Бізнесмен і аматор астрономії Вільям Сміт, вражений успіхами колеги в справі пошуку комет (у 1886 р. той відкрив три нові комети), побудував (1888) у м. Женева (штат Нью-Йорк) нову обсерваторію і будинок для сім’ї Брукса. Очолюючи обсерваторію Сміта, Брукс став (1900) також професором астрономії коледжу Гобарта в Женеві. Один з піонерів у застосуванні фотографії в астрономії. Упродовж 1883—1912 рр. (29 років астрономічних спостережень) Вільям Брукс відкрив 24 комети.

 

На честь науковця названо астероїд 2773 Брукс.

 

Вільям Роберт Брукс помер 3 травня 1922 р. в США.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1