Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Чандлер Карло Сет (17.IX.1846 — 31.XII.1913)

 Chandler

 

Американський астроном Сет Карло Чандлер народився 17 вересня 1846 р. у Бостоні. Здобув (1861) вищу освіту в Гарвардському університеті. Протягом 1864—1870 рр. працював у Береговій геодезичній службі США. У 1871—1881 роках — у страховій компанії. Упродовж 1881—1904 рр. — співробітник Гарвардської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Сета Чандлера — геодинаміка. Досліджував вільний рух полюсів Землі. Виконав аналіз коливання широти за понад 200 років (з часів спостережень Джеймса Бредлі) й показав, що багато з непояснених протиріч у спостереженнях були зумовлені коливаннями широти місця спостереження.

 

Відкрив коливання осі обертання Землі з періодом 428 діб (період Чандлера), яке є вільною нутацією, передбаченою ще Ейлером. Рух полюсів, зумовлений вільною нутацією, називають чандлерівським рухом полюсів Землі. Вивчав комети й змінні зорі (уклав кілька каталогів цих об’єктів).

 

Протягом 1896—1909 рр. був головним редактором журналу «Astronomical Journal». На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Сет Карло Чандлер помер 31 грудня 1913 р. у Бостоні (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1