Докладніше про Генрі Дрейпера
Американський астроном-аматор Генрі Дрепер народився 7 березня 1837 р. (помер 20 листопада 1882 р.). Його батько, відомий на той час фізіолог Джон Дрепер був також астрономом-аматором й увійшов в історію астрономії завдяки тому, що одержав перші фотографії Місяця і спектра Сонця. Щоправда, якість цих знімків, зроблених на пластинках Дагера, була низькою. Вже у 13 років Генрі бере участь у фотографічних експериментах батька. Своєю професією, йдучи за батьком, він обирає медицину. В 1857 р. Дрепер закінчує Нью-Йоркський університет. Генрі тільки 20 років, тому він має рік чекати диплом лікаря. У цей рік Дрепер здійснює подорож до Європи, В Англії він відвідує обсерваторію лорда Росса, яка справила на нього велике враження.
Дрепер вирішує теж зайнятися астрономічними спостереженнями. Але головною справою для нього залишається медицина. Повернувшись з Європи, він починає працювати у шпиталі в Бельв’ю, в 1860 р. стає професором природничих наук Нью-Йоркського університету, потім — професором фізіології, хімії та фізики.
Водночас Дрепер розпочинає астрономічні дослідження. Він споруджує в передмісті Нью-Йорка Хастінг-он-Хадсопі власну обсерваторію, сам шліфує дзеркала для телескопів. У 1864 р. Дрепер будує рефлектор з дзеркалом діаметром 40 см, а потім і 72-сантиметровий рефлектор (деякий час це був найбільший в США телескоп). За допомогою цих інструментів Дрепер фотографує небесні об’єкти. Він одержує якісні знімки Місяця, що витримували збільшення у 30 разів і могли використовуватись як атлас поверхні Місяця. Але понад за все Дрепера приваблює фотографування спектрів. Найцікавіша особливість їх фотографування полягала у тому, що фотоемульсія виявилася чутливою до ультрафіолетових променів, недоступних оку людини. На фотознімках спектрів Сонця і зір було видно нові ділянки спектра, невідомі лінії та смуги. Дреперу належить відкриття у спектрах Сонця і Веги нових ліній водню — ліній серії Бальмера.
У 1876 р. на зміну складному мокрому фотографічному процесу прийшли сухі бромсрібні желатинові пластинки. Крім того, що з ними було зручно працювати, вони давали якісніше зображення. Дрепер фотографує Юпітер, яскраву комету 1881 р., туманність Оріона, одержує фотографії спектрів цих об’єктів. В останні три роки життя інтереси Дрепера зосередилися на вивченні спектрів зір. Він збирався скласти каталог зоряних спектрів, одержав спектри 80 зір, але передчасна смерть — Дреперу було всього 45 років — перервала ці дослідження. Вдова Дрепера передала його інструменти і велику грошову суму Гарвардській обсерваторії для продовження досліджень з фотографування зоряних спектрів.
Роботу Дрепера продовжив американський дослідник Е.Ч. Пікерінг, котрий 1890 р. видав каталог, у якому містилися спектри 100 тис. зір. Цей каталог носить ім’я Г. Дрепера. У 1918—1924 ор. вийшов другий каталог Г. Дрепера, у якому було 225 тис. спектрів зір до 10—11-ї величини.
Національна Академія наук США заснувала медаль ім. Дрепера, яка присуджується за досягнення в астрономії.
Л. О. Колоколова
Джерело: Короткий астрономічний календар 1987