Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Камілла Фламмаріона

 

Французький астроном, видатний популяризатор астрономії Камілл Фламмаріон народився 26 лютого 1842 р. (помер 3 червня 1925 р.) у маленькому селищі Монтан-ле-Руа, що на півдні Франції, у родині хлібороба. Батьки мріяли, що їхній первісток буде священиком. Проте ще у ранньому дитинстві Камілл настільки захопився астрономією, що вирішив присвятити їй усе своє життя. Дев’ятирічним хлопчиком, після спостереження часткового сонячного затемнення, він знаходить підручник з космографії та сумлінно, сторінка за сторінкою, переписує його зміст до зошита. Мабуть, це був не найкращий спосіб одержання знань, але змалку Камілл починає займатися самоосвітою і надалі стає неабияким ерудитом.

 

1856 р. родина Фламмаріона у пошуках заробітку переїздить до Парижа, де 14-річний юнак починає працювати учнем гравера. Але весь свій вільний час він, як і раніше, віддає вивченню улюбленої астрономії та поліпшенню своєї загальної освіти. Через два роки Камілл успішно складає іспит на звання бакалавра. В той же час, завдяки щасливому випадку, його приймають на роботу до Паризької обсерваторії. Він стає учнем-астрономом і почуває себе найщасливішою людиною. Але згодом Фламмаріон побачив, що одноманітні обчислювання, якими він займався, дуже далекі від його мрій про астрономію. До того ж користуватися телескопом для самостійних спостережень йому, як учню, було заборонено.

 

Протягом чотирьох років Фламмаріон сумлінно виконував свої обов’язки, продовжуючи займатися самоосвітою, і навіть починає писати книгу. У 1862 р. він надрукував її під назвою «Незліченність населених світів». Книга принесла славу 20-річному юнакові. Вона мала настільки великий успіх, що тільки у Франції витримала 30 видань і була надрукована багатьма іноземними мовами. У 1865 р. з явилося перше російське видання цієї книги.

 

У той час, коли писалася книга, наукових даних про фізичну природу небесних тіл було обмаль, і міркування Фламмаріона здебільшого мали умоглядний характер. Гучний успіх книги назавжди розлучив Камілла Фламмаріона з Паризькою обсерваторією, її директор Левер’є суворо зауважив йому, що тим хто замість копітких наукових досліджень дає волю своїй фантазії немає місця в обсерваторії. Після звільнення Фламмаріон деякий час працював у Бюро довгот, а потім свої зусилля зосередив на популяризуванні астрономії.

 

У 1880 р. вийшла друга його книга — «Популярна астрономія», яка теж швидко набула світової слави й була видана багатьма мовами. Вона була відзначена премією Паризької Академії наук. А за рік побачила світ нова праця Фламмаріона — «Історія неба». Літературний талант автора, його безмежна відданість астрономії та неабияка філософсько-історична ерудиція сприяли небувалому успіху його книг серед широкого кола читачів. Фламмаріон, як ніхто з популяризаторів астрономії, був знаний в багатьох країнах світу. Його книги мали вплив не лише на розвиток аматорського руху в астрономії, а й на формування багатьох астрономів-фахівців.

 

У 1882 р. Фламмаріон започаткував науково-популярний журнал «Астрономія», який видається й досі. А у 1883 р. збудував у Жювізі поблизу Парижа аматорську обсерваторію, де працював до кінця життя. Там він провадив спостереження Місяця, Марса, подвійних зір. Надрукував ґрунтовну монографію про Марс та каталог подвійних зір.

 

З ініціативи Фламмаріона у 1887 р. починає свою роботу Французьке астрономічне товариство. Велика кількість астрономів-аматорів, у тому числі й в Росії, відгукнулись на його запрошення і ввійшла до лав товариства.

 

Книги Фламмаріона й у наш час мають численних читачів.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1