Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Нормана Поґсона

 

 

Англійський астроном Норман Роберт Погсон народився 23 березня 1829 р. (помер 23 червня 1891 р.) у Ноттінгемі, одержав лише середню освіту. Деякий час працював в оптичній майстерні в своєму рідному місті. Бажання займатися астрономією привело юнака до приватної обсерваторії Дж. Бішопа у Ріджентс-Парку (в Лондоні), де він мав змогу вивчати практичну астрономію під керівництвом відомого астронома Дж. Р. Хайнда (1823—1895).

 

У 1847 р. Погсон виконав своє перше дослідження — обчислив елементи орбіт двох комет. Наступного року він обчислив елементи і ефемериди декількох комет і малих планет, після чого одержав посаду асистента в обсерваторії Бішопа. У 1851—1858 рр. Погсон працював у Редкліфській обсерваторії в Оксфорді, потім деякий час — в обсерваторії в Хартуеллі. 1860 р. його призначили на посаду урядового астронома в Мадрасі (Індія), де він і працював надалі. Основним обов’язком Погсона в обсерваторіях у Редкліфі та Мадрасі були систематичні позиційні спостереження зір, планет, Місяця на пасажному інструменті. Лише за роки роботи в Мадрасі він виконав понад 50000 цих спостережень. Але прославився Погсон дослідженнями змінних зір і малих планет. 1852 р. він відкрив змінність блиску зорі R Лебедя і в наступні роки — ще вісімнадцяти зір. 1854 р. вчений склав повний на той час каталог змінних зір; протягом багатьох років він працював над створенням атласу змінних зір, в якому кожний об’єкт мав карту околиць з величинами зір порівняння.

 

Погсон розробив методи спостережень змінних зір та їх опрацювання. Йому належить конкретизація поняття зоряної величини. До нього різниця блиску двох зір в одну зоряну величину не була точно визначена, і різні спостерігачі користувалися різними шкалами зоряних величин. Погсон запропонував для цієї різниці відношення 1:2,512 (log2,512 = 0,4). У цій шкалі різниця в 5 величин відповідає різниці блиску в 100 разів. Таким чином поняття зоряної величини вперше одержало точну кількісну оцінку.

 

Погсон відкрив дев’ять малих планет, 1872 р. знайшов загублену комету Біели. З-поміж інших його досліджень треба відзначити участь в експедиції директора Гринвічської обсерваторії Дж. Б. Ері по визначенню середньої густини Землі за допомогою маятника (1854).

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1979

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1