Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перше пряме вимірювання відстані до магнітара

19 вересня 2020

 

Астрономи, які використовують «Масив антен з дуже довгою базою» (Very Long Baseline Array, VLBA) Національного наукового фонду, виконали перше пряме геометричне вимірювання відстані до магнітара в нашій галактиці Молочний Шлях. Це може допомогти з’ясувати давню таємницю: чи справді ці об’єкти є джерелом швидких радіосплесків (Fast Radio Bursts, FRB).

Докладніше:

Нові дані від «Габбла» вказують на відсутність певної складової в нинішніх теоріях темної матерії

11 вересня 2020

 

Спостережні дані, отримані за допомогою Космічного телескопа імені Габбла та Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі, дали змогу виявити, що теоретичні моделі темної матерії не містять якоїсь важливої складової. Цей невідомий, залишений без уваги теоретиками, елемент може дозволити пояснити несподівано виявлену розбіжність: спостережні дані про концентрацію темної матерії в масивних скупченнях галактик не відповідають теоретичним комп’ютерним моделям її розподілу в таких скупченнях. Нові висновки вказують на те, що деякі незначні концентрації темної матерії спричиняють ефекти лінзи, що в 10 разів сильніші, ніж очікувалося.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Нормана Поґсона

 

 

Англійський астроном Норман Роберт Погсон народився 23 березня 1829 р. (помер 23 червня 1891 р.) у Ноттінгемі, одержав лише середню освіту. Деякий час працював в оптичній майстерні в своєму рідному місті. Бажання займатися астрономією привело юнака до приватної обсерваторії Дж. Бішопа у Ріджентс-Парку (в Лондоні), де він мав змогу вивчати практичну астрономію під керівництвом відомого астронома Дж. Р. Хайнда (1823—1895).

 

У 1847 р. Погсон виконав своє перше дослідження — обчислив елементи орбіт двох комет. Наступного року він обчислив елементи і ефемериди декількох комет і малих планет, після чого одержав посаду асистента в обсерваторії Бішопа. У 1851—1858 рр. Погсон працював у Редкліфській обсерваторії в Оксфорді, потім деякий час — в обсерваторії в Хартуеллі. 1860 р. його призначили на посаду урядового астронома в Мадрасі (Індія), де він і працював надалі. Основним обов’язком Погсона в обсерваторіях у Редкліфі та Мадрасі були систематичні позиційні спостереження зір, планет, Місяця на пасажному інструменті. Лише за роки роботи в Мадрасі він виконав понад 50000 цих спостережень. Але прославився Погсон дослідженнями змінних зір і малих планет. 1852 р. він відкрив змінність блиску зорі R Лебедя і в наступні роки — ще вісімнадцяти зір. 1854 р. вчений склав повний на той час каталог змінних зір; протягом багатьох років він працював над створенням атласу змінних зір, в якому кожний об’єкт мав карту околиць з величинами зір порівняння.

 

Погсон розробив методи спостережень змінних зір та їх опрацювання. Йому належить конкретизація поняття зоряної величини. До нього різниця блиску двох зір в одну зоряну величину не була точно визначена, і різні спостерігачі користувалися різними шкалами зоряних величин. Погсон запропонував для цієї різниці відношення 1:2,512 (log2,512 = 0,4). У цій шкалі різниця в 5 величин відповідає різниці блиску в 100 разів. Таким чином поняття зоряної величини вперше одержало точну кількісну оцінку.

 

Погсон відкрив дев’ять малих планет, 1872 р. знайшов загублену комету Біели. З-поміж інших його досліджень треба відзначити участь в експедиції директора Гринвічської обсерваторії Дж. Б. Ері по визначенню середньої густини Землі за допомогою маятника (1854).

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1979

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1