Докладніше про Пауля Ґутника
Німецький астрофізик Пауль Ґутник, один із піонерів застосування фотоелектричних методів для вимірювання блиску небесних тіл, народився 12 січня 1879 р. у м Гітдорф біля Кельна. У 1897—1901 рр. студіював математику і природничі науки в Боннському університеті, після закінчення університету ява роки був асистентом відомого астронома А. Ауверса в Берлінській обсерваторії, потім три роки працював у обсерваторії Боткамп поблизу Кіля. 1906 р. повернувся до Берлінської обсерваторії, 1916 р. став професором Берлінського університету, а 1921 р., після смерті Г. О. Струве, змінив його на посаді директора обсерваторії Берлін—Бабельсберг, яку посідав до останніх днів життя.
Уже перші наукові праці Гутника були присвячені змінним зорям, і інтерес до цих об’єктів визначив усю подальшу діяльність вченого. У 1910—1911 рр. його увагу привернули дослідження німецьких фізиків Ю. Ельстера і Г. Гейтеля, котрі створили перші фотоелементи, запровадили їх у техніку та розвинули метод фотоелектричних вимірювань. Гутник побудував фотоелектричний зоряний фотометр, в якому використовувалися калійові, натрійові та рубідійові фотоелементи. Цей прилад був установлений на 31-сантиметрову бабельсберзькому рефракторі. 1912 р. Гутник з Р. Прагером приступив до систематичних спостережень блиску багатьох змінних зір.
Ці дослідження разом з працями американського астронома Дж. Стеббінса започаткували фотоелектричну астрофотометрію, яка значно підвищила точність визначення блиску порівняно з візуальними та фотографічними методами і дала змогу вивчати тонкі фотометричні ефекти. Гутник виконав численні дослідження блиску змінних, спектрально-подвійних і нових зір, планет та їхніх супутників, астероїдів; 1920 р. він зробив перші визначення фотоелектричних кольорових індексів зір.
Гутник був членом Пруської АН в Берліні, Баварської АН у Мюнхені, Німецької академії природознавців «Леопольдіна» в Галле. Папської АН у Ватікані та інших наукових товариств.
Пауль Ґутник помер помер б вересня 1947 р. в Берліні.
М. Г. Родрігес
Джерело: Короткий астрономічний календар 1979