Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Пауля Ґутника

 

 

Німецький астрофізик Пауль Ґутник, один із піонерів застосування фотоелектричних методів для вимірювання блиску небесних тіл, народився 12 січня 1879 р. у м Гітдорф біля Кельна. У 1897—1901 рр. студіював математику і природничі науки в Боннському університеті, після закінчення університету ява роки був асистентом відомого астронома А. Ауверса в Берлінській обсерваторії, потім три роки працював у обсерваторії Боткамп поблизу Кіля. 1906 р. повернувся до Берлінської обсерваторії, 1916 р. став професором Берлінського університету, а 1921 р., після смерті Г. О. Струве, змінив його на посаді директора обсерваторії Берлін—Бабельсберг, яку посідав до останніх днів життя.

 

Уже перші наукові праці Гутника були присвячені змінним зорям, і інтерес до цих об’єктів визначив усю подальшу діяльність вченого. У 1910—1911 рр. його увагу привернули дослідження німецьких фізиків Ю. Ельстера і Г. Гейтеля, котрі створили перші фотоелементи, запровадили їх у техніку та розвинули метод фотоелектричних вимірювань. Гутник побудував фотоелектричний зоряний фотометр, в якому використовувалися калійові, натрійові та рубідійові фотоелементи. Цей прилад був установлений на 31-сантиметрову бабельсберзькому рефракторі. 1912 р. Гутник з Р. Прагером приступив до систематичних спостережень блиску багатьох змінних зір.

 

Ці дослідження разом з працями американського астронома Дж. Стеббінса започаткували фотоелектричну астрофотометрію, яка значно підвищила точність визначення блиску порівняно з візуальними та фотографічними методами і дала змогу вивчати тонкі фотометричні ефекти. Гутник виконав численні дослідження блиску змінних, спектрально-подвійних і нових зір, планет та їхніх супутників, астероїдів; 1920 р. він зробив перші визначення фотоелектричних кольорових індексів зір.

 

Гутник був членом Пруської АН в Берліні, Баварської АН у Мюнхені, Німецької академії природознавців «Леопольдіна» в Галле. Папської АН у Ватікані та інших наукових товариств.

 

Пауль Ґутник помер помер б вересня 1947 р. в Берліні.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1979

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1