Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили міжзоряний шлях одного із «будівельних блоків» життя

15 січня 2020

 

Фосфор, присутній в нашій ДНК і мембранах клітин, є важливим елементом для відомої нам форми життя. Але як він потрапив на молоду Землю ― це таємниця. Тепер астрономи простежили подорож фосфору від ділянок формування зір до комет, поєднавши дані спостережень від ALMA та результати, отримані за допомогою зонда Європейського космічного агентства «Розетта» (Rosetta). Ці дослідження вперше показують, де утворюються молекули з вмістом фосфору, та як цей елемент, що, можливо, відіграв вирішальну роль у зародженні життя на нашій планеті, потрапляє в комети.

Докладніше:

«Габбл» знайшов дуже малі скупчення темної матерії

12 січня 2020

 

Астрономи вважають темну матерію не лише основною складовою маси Всесвіту, але й тим «остовом», довкола якого формуються галактики. Але щоб знайти докази існування цієї загадкової, невидимої маси, науковці змушені вдаватися до непрямих методів, схожих на ті, що використовують для вивчення чорних дір. По суті, вони визначають, як наявність темної матерії впливає на галактики та зорі в їх околицях.

 

Досі астрономам вдалося знайти докази наявності темної матерії навколо середніх і великих галактик. Використавши спостережні дані Космічного телескопа імені Габбла та застосувавши нову техніку спостереження, група астрономів з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Лабораторії реактивного руху NASA виявила, що темна матерія може утворювати набагато менші скупчення, ніж вважали раніше. Ці висновки були представлені на 235-му з’їзді Американського астрономічного товариства.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Вальтера Бааде

 

Відомий німецький астроном Вільгельм Генріх Вальтер Бааде народився 24 березня 1893 р. (помер 25 червня 1960 р.) в Шреттингхаузені (Вестфалія, Німеччина) в родині директора школи. З дитинства він захоплювався астрономією. У 1919 р. він закінчив Геттінгенський університет. Ще студентом Бааде протягом трьох років був помічником відомого німецького математика Ф. Клейна. Таке співробітництво було дуже корисним для молодого вченого. По рекомендації Клейна Бааде прийняли до нещодавно відкритої Бергедорфської обсерваторії (біля Гамбурга). Тут Бааде займався вимірюваннями положень комет і астероїдів, систематично спостерігав змінні зорі; йому пощастило відкрити нову комету та декілька астероїдів із унікальними орбітами, у тому числі астероїд Ікар, який ближче за всі планети підходить до Сонця.

 

У 1931 р. Бааде був запрошений на роботу до обсерваторії Маунт-Вілсон (США), де він отримав можливість провадити спостереження на найбільшому в світі у ті роки телескопі із діаметром дзеркала 254 см. Головні наукові інтереси Бааде були пов’язані з вивченням особливостей зоряних систем. Він розпочав систематичні спостереження найближчих галактик, зокрема галактики М31 у сузір’ї Андромеда. За допомогою досить потужного телескопа йому вдалося у 1944 р. розділити на окремі зорі центральну частину галактики М31. Бааде виявив, що зорі у спіральних рукавах галактики відрізняються від зір її центральної частини, і виділив два типи зоряного населення галактик. До першого типу відносяться молоді гарячі зорі, такі, як яскраві голубі гіганти, цефеїди, що зв’язані з пиловою матерією. Другий тип населення складають червоні зорі, які знаходяться у зонах, позбавлених пилу. Згодом цей розподіл на типи розширено і вдосконалено. Висновки Бааде стимулювали подальші дослідження внутрішньої будови та еволюції зір.

 

Частина наукових праць Бааде присвячена надновим зорям. Він довів, що яскраві спалахи зір, що спостерігалися Тихо Браге у 1572 р. та Й. Кеплером у 1604 р., були в дійсності спалахами наднових зір, і ототожнив їх залишки з туманностями, Бааде разом із швейцарським астрономом Ф. Цвікки першим виділив наднові зорі у самостійну групу серед нових зір. Вони висловили припущення, що внаслідок спалаху наднової утворюється компактна вироджена зоря, що складається з нейтронів.

 

У 1952 р. Бааде зробив ще одне важливе відкриття. Він досліджував цефеїди, розташовані у різних галактиках, і прийшов до висновку, що шкала міжгалактичних відстаней повинна бути подвоєна. У 1958 р. Бааде повернувся до Германії і деякий час працював у Геттінгенському університеті, його наукова діяльність була високо оцінена. Він був нагороджений Золотою медаллю Лондонського королівського товариства у 1954 р., а через рік йому присудили медаль імені Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1993

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1