Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Вільяма Гаґґінса

 

 

Відомий англійський астроном Уільям Хьоггінс народився 7 лютого 1824 р. (помер 12 травня 1910 р.) в Лондоні, навчався під керівництвом домашніх вчителів. З 1842 р. Хьоггінс вів торговельні справи своєї родини, а 1854 р. переїхав до Талс-Хілла поблизу Лондона, де і мешкав більшу частину свого життя. В той час Талс-Хілл був ненабагато більшим від села, і його незначна забудова не перешкоджала спостереженням неба. Скориставшись цією обставиною, 1856 р. Хьоггінс побудував власну астрономічну обсерваторію (її купол мав діаметр 12 футів, тобто 3.6 м), серед інструментів якої був 15-дюймовий (37.5 см) рефрактор Доллонда. Там Хьоггінс розпочав регулярні практичні заняття астрономією, спостерігаючи планети.

 

Хьоггінса вважають одним з піонерів астроспектроскопії. В числі перших він високо оцінив значення методу спектрального аналізу для вивчення складу небесних об’єктів, відкритого німецьким фізиком Г. Р. Кірхгофом (1824—1887) і Р. В. Бунзеном. Цей метод дає змогу визначити хімічний склад небесних тіл, порівнюючи їхні спектри з одержаними в лабораторії спектрами земних речовин. Спектроскопічні спостереження Хьоггінс розпочав разом з професором хімії Королівського коледжу В. А. Міллером, з яким співпрацював до 1846 р. і який вже мав значний досвід застосування спектроскопії для хімічних досліджень. Хьоггінс запропонував прилаштувати спектроскоп до свого 8-дюймового (20 см) телескопа з фокусною відстанню 10 футів (3 м), змонтованого на екваторіальній установці.

 

Перший експеримент такого роду дослідники провели, використовуючи заповнену бісульфідом вуглецю С2 призму з відносно високим коефіцієнтом заломлення. Згодом Хьоггінс неодноразово експериментував, використовуючи для порівняння спектри відбитого місячною поверхнею світла Сонця та спектри різних елементів. 1863 р. на підставі аналізу лабораторних та зоряних спектрів він показав, що яскраві зорі мають структуру, схожу до сонячної. 1864 р. Хьоггінс опублікував звіт про спектри, одержані з 8-дюймовим рефрактором та спектроскопом. Того ж року він вперше спостерігав спектри світлих туманностей і виявив, що вони складаються з окремих емісійних ліній. Хьоггінс першим показав, що деякі туманності, в т. ч. туманність Оріона, мають чисті емісійні спектри, а тому є повністю газовими; водночас спектри інших, серед яких туманність Андромеди, мають властивості, притаманні зоряним спектрам. В спектрах туманностей він виявив зелену лінію, яку не міг ідентифікувати за допомогою спектрів порівняння. Пізніше виявилося, що ця лінія випромінюється двічі іонізованим киснем, який існує тільки в умовах абсолютного вакууму міжзоряного простору.

 

Поступово Хьоггінс вдосконалював свої інструменти. В той час не було зручних для використання карт спектрів хімічних елементів, тому він прокалібрував свій прилад за спектрами 29 речовин, а 1863 р. Хьоггінс одержав свої перші фотографічні знімки спектрів.

Однією з перших зір, для дослідження яких Хьоггінс застосував спектральний аналіз, була Нова 1866 р. — Т Північної Корони. В травні 1866 р. її блиск зріс від 9.5m до 2m, а потім знову послабшав. Хьоггінс підготував повний опис зміни її спектра та одержав цінні наукові результати, зокрема, виявив навколо неї світлу газову оболонку.

 

Завдяки піонерським дослідженням Хьоггінса його ім’я невдовзі стало добре відомим, а обсерваторія поповнилася новими інструментами, запропонованими в позику Королівським астрономічним товариством.

 

1835 р. Хьоггінс одружився з Маргарет Ліндсей Маррі, яка активно допомагалайому, редагуючи та ілюструючи статті, перевіряючи спостереження. А невдовзі наукові результати Хьоггінс публікував у співавторстві з дружиною.

 

Хьоггінс винайшов спектроскоп для спостережень метеорів, з яким також спостерігав туманність Орюна. Видатними на той час були виконані ним спектральні дослідження Сонця. Хьоггінс одержав фотографії сонячної корони, на основі яких вивчав її форму і протяжність. Він дослідив спектри трьох комет, виявивши в них смуги вуглецю і його сполук. Одним з перших Хьоггінс застосував принцип Допплера—Фізо для визначення променевих швидкостей зір. 1868 р. він визначив променеву швидкість Сіріуса (« Великого Пса).

 

Хьоггінс вдосконалив методику астрофотографії, виконав численні фотографічні спектральні спостереження зір.

 

До кінця життя Хьоггінс працював в обсерваторії Талс-Хілла. Протягом 1867—1872 рр. він був секретарем Лондонського королівського астрономічного товариства, а протягом 1876—1878 рр. та 1900—1905 рр. — його президентом. 1901 р. Хьоггінс був обраний іноземним членом-кореспондентом Петербурзької АН. За свої заслуги він нагороджений премією Паризької АН і багатьма медалями.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 1999

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1