Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Кеплера

 

Німецький математик і астроном Йоганн Кеплер народився у м. Вейль-дер-Штадт. У 15 років почав навчання в церковній школі, а в 1593 р. блискуче закінчив Тюбінгенський університет і був призначений професором математики й «моральної філософії» у гімназії Граца (Австрія).

 

У 1600 р. переїхав у Прагу до Тіхо Браге, по смерті якого одержав у своє розпорядження великий архів астрономічних спостережень. У цей же час завзято виконував астрономічні дослідження. У 1611 р. опублікувавтвір «Діоптрика», де запропонував свою систему зорової труби, в якій об’єктивом і окуляром є двоопуклі лінзи.

 

Вивчення закономірностей руху планети Марс за спостереженнями Т. Браге, Кеплер почав ще за життя великого астронома. Результатом дев’ятирічної роботи стала книга вченого в якій він показав, що Марс рухається навколо Сонця не по колу, як вважав Коперник, а по еліпсу. Сонце міститься в одному з фокусів цього еліпса. Незабаром Кеплер показав, що ці закони можна застосувати й до інших планет, а також до руху Місяця навколо Землі. У творі «Гармонія світу» (1619 р.) поряд із фантастичними міркуваннями про зв’язок між відношеннями відстаней планет у Сонячній системі і музичними тонами («музика сфер») Кеплер наводить ще одну, встановлену ним, важливу закономірність щодо руху планет навколо Сонця. Вказані закономірності мають назву законів Кеплера.

 

Останні два десятиліття життя були для Кеплера особливо важкими. Ще 1611 р. хвороби забрали трьох його дітей і дружину. Його мати потрапила до в’язниці за обвинуваченням у чаклунстві: процес тривав шість років і Кеплер доклав великих зусиль щоб її оправдали і звільнили. Не отримуючи платні і не маючи засобів до існування він у 1628 р. пішов на службу до полководця Валленштейна астрологом. Помер Кеплер у злиднях на 59-му році життя.

 

Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1