Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Дольфюс Шарль Одуен (12.XI.1924 — 1.X.2010)

 

Dolfius 

Французький астроном Одуен Шарль Дольфюс народився 12 листопада 1924 р. в Парижі. Вищу освіту здобув у Паризькому університеті. З 1946 р. працював у Паризькій обсерваторії (очолював лабораторію фізики Сонячної системи).

 

Галузь наукових інтересів Одуена Дольфюса — планети, Сонце. Виміряв поляризацію для всіх планет Сонячної системи (вивчив її зміни по диску, розподіл за довжиною хвилі й залежність від кута фази). Виконав велику кількість візуальних визначень діаметрів планет і великих супутників Юпітера й Сатурна за допомогою геліометра і мікрометра подвійного зображення.

 

З 1945 р. виконував регулярні візуальні спостереження поверхні Марса, вивчив і класифікував різні хмарні утворення в його атмосфері. Здійснив (1954) підйом на повітряній кулі на висоту 7000 м і з допомогою 28-сантиметрового телескопа виміряв кількість водяної пари в атмосфері Марса. Відкрив (1966) десятий супутник Сатурна (Янус) — раніше передбачив його існування на підставі вивчення резонансних збурень у кільцях Сатурна. Розробив високоточний поляриметр для досліджень Сонця.

 

У 1979—1982 рр. президент Французького астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 2451 Дольфюс.

 

Одуен Шарль Дольфюс помер 1 жовтня 2010 р. у м. Версаль (Франція)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1