Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дольфюс Шарль Одуен (12.XI.1924 — 1.X.2010)

 

Dolfius 

Французький астроном Одуен Шарль Дольфюс народився 12 листопада 1924 р. в Парижі. Вищу освіту здобув у Паризькому університеті. З 1946 р. працював у Паризькій обсерваторії (очолював лабораторію фізики Сонячної системи).

 

Галузь наукових інтересів Одуена Дольфюса — планети, Сонце. Виміряв поляризацію для всіх планет Сонячної системи (вивчив її зміни по диску, розподіл за довжиною хвилі й залежність від кута фази). Виконав велику кількість візуальних визначень діаметрів планет і великих супутників Юпітера й Сатурна за допомогою геліометра і мікрометра подвійного зображення.

 

З 1945 р. виконував регулярні візуальні спостереження поверхні Марса, вивчив і класифікував різні хмарні утворення в його атмосфері. Здійснив (1954) підйом на повітряній кулі на висоту 7000 м і з допомогою 28-сантиметрового телескопа виміряв кількість водяної пари в атмосфері Марса. Відкрив (1966) десятий супутник Сатурна (Янус) — раніше передбачив його існування на підставі вивчення резонансних збурень у кільцях Сатурна. Розробив високоточний поляриметр для досліджень Сонця.

 

У 1979—1982 рр. президент Французького астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 2451 Дольфюс.

 

Одуен Шарль Дольфюс помер 1 жовтня 2010 р. у м. Версаль (Франція)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1