Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дубяго Дмитро Іванович (3.X.1849 — 22.X.1918)

 

Dubiaho 

Російський астроном Дмитро Іванович Дубяго народився 3 жовтня 1849 р. у Мстиславлі (Білорусія). Вищу освіту здобув (1872) у Петербурзькому університеті. Протягом 1878—1884 рр. працював у Пулковській обсерваторії. У 1884—1918 рр. — директор обсерваторії Казанського університету. Також протягом 1901—1918 рр. очолював засновану ним обсерваторію ім. В.П. Енгельгардта, що входить до складу цього університету. Протягом 1899—1905 рр. — ректор Казанського університету.

 

Галузь наукових інтересів Дмитра Дубяго — теоретична астрономія, астрометрія та гравіметрія. За результатами спостережень казанських астрономів, виконаних у 1869—1882 рр., уклав каталог 4281 зір (цей каталог є частиною міжнародного зонного каталогу). За результатами спостережень, виконаних на Пулковському рефракторі упродовж 1847—1876 рр., вивчав орбіту Тритона, супутника Нептуна. Створив теорію руху астероїда Діана.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Дмитро Іванович Дубяго помер 22 жовтня 1918 р. в Казані (похований на території обсерваторії).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1