Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ейхгорн Карл Генріх (30.XI.1927 — 24.ІV.1999)

 

Eichhorn 

 

Американський астроном Генріх Карл Ейхгорн народився 30 листопада 1927 р. у Відні (Австрія). Закінчивши (1949) Віденський університет, працював упродовж 1950—1951 у Віденській обсерваторії. З 1954 р. мешкав у США. Упродовж 1956—1959 рр. співробітник обсерваторії Джорджтаунського коледжу (Вашингтон), у 1959—1964 рр. — обсерваторії Ван-Флек (Міддлтаун, штат Коннектикут). З 1964 р. до 1979 р. — професор, завідувач кафедрою астрономії в університеті Південної Флориди (Тампа). Протягом 1979—1985 — професор, завідувач кафедрою астрономії в університеті Флориди (Гейневілл).

 

Галузь наукових інтересів Генріха Ейхгорна — позиційна астрономія (математичні й теоретичні аспекти), астрометрія, зоряна кінематика, геодезія. Розробив математичні основи методу фотографічної астрометрії для складання каталогів зір (в основі методу лежить ідея, що одну й ту ділянку неба треба фотографувати на дві або більше пластинок з деяким зміщенням їх оптичних центрів — це дозволяє істотно збільшити точність визначення координат зір).

 

На честь науковця названо астероїд 4297 Ейхгорн.

 

Генріх Карл Ейхгорн помер 24 квітня 1999 р. у м. Ґейнсвілл (шт. Флорида).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1