Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ейнасто Яан Ельмарович (н. 23.II.1929 р.)

 

Einasto 

Естонський радянський астроном Яан Ельмарович Ейнасто народився 23 лютого 1929 р. у м. Тарту. Закінчивши (1952) Тартуський університет, став до роботи в Тартуській обсерваторії. Протягом 1977—1998 рр. — завідувач сектором астрофізики Інституту фізики і астрономії Естонської академії наук. З 1977 р. — завідувач сектором фізики галактик Інституту астрофізики і фізики атмосфери Естонської академії наук. Упродовж 1992—1995 — професор космології в Тартуському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Яана Ейнасто — галактична й позагалактична астрономія, космологія, астрономічне приладобудування. Розвинув загальні методи побудови моделей галактик на основі кінематичних та фотометричних спостережень. Теоретично виявив у найближчих до нас галактик явне зростання відношення маси до світності зі збільшенням відстані від центру галактик до периферії й пояснив це (спільно з А. Каазіком і Е. Сааром) як ознаку існування раніше невідомої складової галактик — масивних протяжних невидимих корон (прихованої маси). Показав (спільно з М. Йїевеером і Е. Таго), що галактики і скупчення галактик мають тенденцію групуватися в тонкі довгасті або сплощені утворення — надскупчення галактик. Ці надскупчення, з’єднуючись і розгалужуючись, утворюють у просторі комірчасті структури. Розвинув теорію автоматичних та напівавтоматичних телескопів для спостереження штучних супутників Землі, запропонував чотиривісний спосіб монтування телескопа для спостереження за рухом супутників, розробив методику створення оптимального теплового режиму астрономічних веж і куполів.

 

На честь науковця названо астероїд 11577 Ейнасто.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1