Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ейнасто Яан Ельмарович (н. 23.II.1929 р.)

 

Einasto 

Естонський радянський астроном Яан Ельмарович Ейнасто народився 23 лютого 1929 р. у м. Тарту. Закінчивши (1952) Тартуський університет, став до роботи в Тартуській обсерваторії. Протягом 1977—1998 рр. — завідувач сектором астрофізики Інституту фізики і астрономії Естонської академії наук. З 1977 р. — завідувач сектором фізики галактик Інституту астрофізики і фізики атмосфери Естонської академії наук. Упродовж 1992—1995 — професор космології в Тартуському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Яана Ейнасто — галактична й позагалактична астрономія, космологія, астрономічне приладобудування. Розвинув загальні методи побудови моделей галактик на основі кінематичних та фотометричних спостережень. Теоретично виявив у найближчих до нас галактик явне зростання відношення маси до світності зі збільшенням відстані від центру галактик до периферії й пояснив це (спільно з А. Каазіком і Е. Сааром) як ознаку існування раніше невідомої складової галактик — масивних протяжних невидимих корон (прихованої маси). Показав (спільно з М. Йїевеером і Е. Таго), що галактики і скупчення галактик мають тенденцію групуватися в тонкі довгасті або сплощені утворення — надскупчення галактик. Ці надскупчення, з’єднуючись і розгалужуючись, утворюють у просторі комірчасті структури. Розвинув теорію автоматичних та напівавтоматичних телескопів для спостереження штучних супутників Землі, запропонував чотиривісний спосіб монтування телескопа для спостереження за рухом супутників, розробив методику створення оптимального теплового режиму астрономічних веж і куполів.

 

На честь науковця названо астероїд 11577 Ейнасто.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1