Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Емден Роберт (4.III.1862 — 8.X.1940)

 

 

Швейцарський астрофізик і геофізик Роберт Емден народився 4 березня 1862 р. у м. Санкт-Ґаллен. Здобув освіту в університетах Гейдельберга, Берліна й Страсбурга. Упродовж 1899—1934 рр. працював у Вищій технічній школі в Мюнхені. Був також почесним професором астрофізики в Мюнхенському університеті й редактором журналу Zeitschrift fur Astrophysik, заснованого в 1930 р. У 1934 р. повернувся до Швейцарії, жив в Цюріху й продовжував наукові дослідження.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Емдена — застосування термодинаміки до проблем астрофізики й геофізики. Розробив теорію (її викладено у монографії «Газові кулі: застосування механічної теорії високої температури до космологічних і метеорологічних проблем», 1907) політропної рівноваги газової кулі, що дала змогу побудувати моделі внутрішньої будови зір залежно від розподілу в них густини речовини. Цю теорію також застосував до туманностей, інших космічних об’єктів, земної атмосфери. Запропоновані теоретичні методи стали основою для подальших досліджень з цього питання.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Роберт Емден помер 8 жовтня 1940 р. в Цюриху.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1