Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Евдокс Кнідський (бл. 408 р. до н. е. — бл. 355 р. до н. е.)

 

 

Давньогрецький математик і астроном Евдокс Кнідський народився бл. 408 до н. е. в м. Кнід, що на південному заході Малої Азії. Здобував знання з математики й медицини у піфагорійця Архіта Тарентського в Італії, потім в Афінах перебував у школі Платона. Вивчав астрономію в Геліополі (Єгипет). Зрештою поселився у м. Кізік (на березі Мармурового моря) й заснував свою математичну й астрономічну школу (сам читав лекції з філософії, астрономії і метеорології).

 

Школа мала обсерваторію, де учні виконували систематичні спостереження за небесними світилами. Близько 368 р. до н. е. повернувся разом з частиною учнів до Афін. Одним з перших спробував створити теорію руху планет. Для кожної планети ввів чотири сфери, що обертаються рівномірно. Пояснював добовий рух планет, їх рух відносно екліптики, а також його відмінність у кожної з планет, обертанням цих сфер. Склав найдавнішу з відомих карт зоряного неба, на якій сузір’я були зображені у вигляді фігур різних тварин і героїв старогрецьких міфів. Одним з перших подав на зоряній мапі назви зодіакальних сузір’їв, а також тих, що лежать за межами поясу Зодіаку.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Евдокс Кнідський помер близько 355 р. до н. е. в Кніді (Мала Азія, Турція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1