Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ференбак Макс Шарль (29.III.1914 — 9.I.2008)

 

Ferenbak 

Французький астроном Шарль Макс Ференбак народився 29 квітня 1914 р. у Страсбурзі. Здобувши вищу освіту в Страсбурзькому університеті, протягом 1939—1941 років викладав у ліцеї Сен-Шарль в Марселі. У 1941—1943 рр. працював у Страсбурзькій обсерваторії, а з 1943 р. — в обсерваторії Верхнього Провансу (у 1966—1983 рр. — директор). Упродовж 1948—1972 років був також директором Марсельської обсерваторії. З 1948 р. — професор Марсельського університету.

 

Галузь наукових інтересів Шарля Ференбака — астроспектроскопія. Виконав багато спектральних досліджень стаціонарних і змінних зір різних типів, особливо нових зір, а також туманностей і комет. Розробив метод визначення променевих швидкостей з допомогою об’єктивної призми й застосував його для визначення променевих швидкостей великої кількості зір.

 

У 1973—1979 роках — віце-президентом Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 3433 Ференбак.

 

Шарль Макс Ференбак помер 9 січня 2008 р. у м. Нім (Франція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1