Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фраунгофер Йозеф (6.III.1787 — 7.VI.1826)

 

Fraunhofer 

Німецький фізик і оптик Йозеф фон Фраунгофер народився 6 березня 1787 р. у містечку Штраубінг поблизу Мюнхена. Став (1806) до роботи в одній з оптичних майстерень у Баварії. Організував (1814) разом з компаньйоном в Мюнхені оптико-механічну фірму (з 1818 р. її директор). З 1823 р. — він також професор Мюнхенського університету.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Фраунгофера ― телескопобудування, спектроскопія. Істотно вдосконалив технологію виготовлення великих ахроматичних об’єктивів, винайшов окулярний мікрометр.

 

Його фірма постачала першокласними інструментами найбільші обсерваторії Європи (телескопи мали екваторіальне монтування, були оснащені точними часовими механізмами та окулярними мікрометрами). Успіхи астрономів у визначенні перших зоряних паралаксів були досягнуті значною мірою завдяки рефракторам Фраунгофера.

 

Один із фундаторів астрофізики: виявив (1814) численні лінії поглинання в сонячному спектрі, названі згодом його ім’ям. Першим поділив зорі на три спектральні групи. Виконане ним дослідження розподілу енергії в спектрі стало основою для визначення температури зорі.

 

Запровадив у практику астрономічних спостережень об’єктивну призму, що дозволило одночасно спостерігати сотні спектрів зір. Уперше (1821) застосував дифракційну гратку для вивчення спектрів.

 

Йозеф фон Фраунгофер помер 7 червня 1826 р. у Мюнхені.

 

Докладніше про Йозефа Фраунгофера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1