Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фріке Ернст Вальтер (1.IV.1915 — 21.III.1988)

 

Frike 

Німецький астроном Вальтер Фріке народився 1 квітня 1915 р. у м. Лаймбах-Мансфельд. Здобув (1938) вищу освіту в Ґеттінґенському університеті. Протягом 1942—1951 рр. — асистент Гамбурзької обсерваторії. У 1951—1953 роках — доцент Гамбурзького університету. Стипендіат (1953—1954) Німецького дослідницького товариства в різних обсерваторіях США. З 1955 р. — директор Астрономічного обчислювального інституту і професор університету в Гейдельберзі.

 

Галузь наукових інтересів Вальтера Фріке — фундаментальна астрометрія, кінематика і динаміка зоряних систем, астрономічні сталі. Уклав (1963) разом з А. Копффом та іншими співробітниками Астрономічного обчислювального інституту Четвертий фундаментальний каталог (FK4). Очолював роботу зі створення каталогу FK5. Визначив кутову швидкість обертання Галактики і сталих диференціального галактичного обертання.

 

Виконав велику роботу з поліпшення системи астрономічних сталих (за його рекомендацією Міжнародний астрономічний союз у 1964 р. ухвалив рішення про запровадження нової системи сталих, яка була чинною до 1976 р.). Для системи астрономічних сталих Міжнародного астрономічного союзу ввів нове значення загальної прецесії в довготі та окремі зміни у фундаментальній координатній системі.

 

У 1964—1967 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу.

 

На честь науковця названо астероїд 1561 Фріке.

 

Вальтер Ернст Фріке помер 21 березня 1988 р. у м. Гайдельберґ (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1