Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґілл Девід (12.VI.1843 — 24.I.1914)

 

Gill 

Шотландський астроном і геодезист Девід Ґілл народився 12 червня 1843 р. у м. Абердин. Закінчивши Абердинський університет, працював у сімейному бізнесі (виробництво годинників), але згодом вирішив стати астрономом й очолив приватну обсерваторію в Абердинширі. У 1874 р. спостерігав на острові Маврикій проходження Венери по диску Сонця. На острові Вознесіння виконав (1877) спостереження Марса під час великого протистояння (на підставі цих спостережень визначив (1880) паралакс Сонця). У 1879—1906 рр. — директор обсерваторії на мисі Доброї Надії. У 1906 р. повернувся в Лондон.

 

Галузь наукових інтересів Девіда Ґілла — астрометрія, практична астрономія. Указав на можливість використання фотографічних спостережень зір для складання зоряних каталогів. Він є піонером у використанні астрофотографії (зробив першу фотографію Великої комети 1882) і одним з перших ініціаторів проекту «Карта неба». Упродовж 1885—1889 рр. виконав фотографування неба південної півкулі Землі, результати якого стали основою для створення каталога «Кейпський фотографічний огляд» (цей каталог, що містить дані про понад 400 000 зір, у 1896—1900 рр. опублікував Якобус Каптейн). Організував спостереження астероїдів з допомогою геліометрів для визначення паралаксу Сонця, виконав вимірювання багатьох зоряних паралаксів, обчислив масу Юпітера.

 

Упродовж 1909—1911 рр. — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця названо кратери на Місяці та Марсі.

 

Девід Ґілл помер 24 січня 1914 р. у Лондоні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1