Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґо Шоуцзін (1231 — 1316)

 

Go 

Китайський астроном, математик і гідроінженер Шоуцзін Ґо народився 1231 р. у м. Сінтай (сучасна провінція Хебей). Цікавився астрономією з дитячих років, з 1251 р. вже працював гідроінженером. У 1276 р. йому доручили створити спеціальну службу, яка мала виконати астрономічні спостереження для розробки нового календаря (запроваджений у Китаї в 1281 р.). Тривалість року в календарі «Шоуша чи» становить 365,2425 діб, тобто відповідає тривалості року в григоріанському календарі, запровадженому в Європі на три століття пізніше).

 

Шоуцзін Ґо був противником астрології, за його наполяганням з календаря вилучили розділи з прогнозами земних подій за розташуванням небесних світил. У 1279 р. став до роботи в Імператорській обсерваторії в Даду (з 1283 р. її директор). З метою точних обчисленнях координат Сонця і Місяця на небесній сфері розробив основ сферичної тригонометрії (її «китайська» специфіка полягала в тому, що не було тригонометричних функцій — синуса, косинуса тощо). Розробив багато стаціонарних і переносних кутомірних астрономічних інструментів (у 1260 р. побудував свою першу армілярну сферу).

 

На честь науковця названо астероїд 2012 Ґо Шоуцзін.

 

Шоуцзін Ґо помер 1316 р. у м. Даду (сучасний Пекін).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1