Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґо Шоуцзін (1231 — 1316)

 

Go 

Китайський астроном, математик і гідроінженер Шоуцзін Ґо народився 1231 р. у м. Сінтай (сучасна провінція Хебей). Цікавився астрономією з дитячих років, з 1251 р. вже працював гідроінженером. У 1276 р. йому доручили створити спеціальну службу, яка мала виконати астрономічні спостереження для розробки нового календаря (запроваджений у Китаї в 1281 р.). Тривалість року в календарі «Шоуша чи» становить 365,2425 діб, тобто відповідає тривалості року в григоріанському календарі, запровадженому в Європі на три століття пізніше).

 

Шоуцзін Ґо був противником астрології, за його наполяганням з календаря вилучили розділи з прогнозами земних подій за розташуванням небесних світил. У 1279 р. став до роботи в Імператорській обсерваторії в Даду (з 1283 р. її директор). З метою точних обчисленнях координат Сонця і Місяця на небесній сфері розробив основ сферичної тригонометрії (її «китайська» специфіка полягала в тому, що не було тригонометричних функцій — синуса, косинуса тощо). Розробив багато стаціонарних і переносних кутомірних астрономічних інструментів (у 1260 р. побудував свою першу армілярну сферу).

 

На честь науковця названо астероїд 2012 Ґо Шоуцзін.

 

Шоуцзін Ґо помер 1316 р. у м. Даду (сучасний Пекін).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1