Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґо Шоуцзін (1231 — 1316)

 

Go 

Китайський астроном, математик і гідроінженер Шоуцзін Ґо народився 1231 р. у м. Сінтай (сучасна провінція Хебей). Цікавився астрономією з дитячих років, з 1251 р. вже працював гідроінженером. У 1276 р. йому доручили створити спеціальну службу, яка мала виконати астрономічні спостереження для розробки нового календаря (запроваджений у Китаї в 1281 р.). Тривалість року в календарі «Шоуша чи» становить 365,2425 діб, тобто відповідає тривалості року в григоріанському календарі, запровадженому в Європі на три століття пізніше).

 

Шоуцзін Ґо був противником астрології, за його наполяганням з календаря вилучили розділи з прогнозами земних подій за розташуванням небесних світил. У 1279 р. став до роботи в Імператорській обсерваторії в Даду (з 1283 р. її директор). З метою точних обчисленнях координат Сонця і Місяця на небесній сфері розробив основ сферичної тригонометрії (її «китайська» специфіка полягала в тому, що не було тригонометричних функцій — синуса, косинуса тощо). Розробив багато стаціонарних і переносних кутомірних астрономічних інструментів (у 1260 р. побудував свою першу армілярну сферу).

 

На честь науковця названо астероїд 2012 Ґо Шоуцзін.

 

Шоуцзін Ґо помер 1316 р. у м. Даду (сучасний Пекін).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1