Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґрем-Сміт Френсіс (н. 25.IV.1923 р.)

 

Grem Smit 

Англійський астроном Френсіс Ґрем-Сміт народився 25 квітня 1923 р. Здобув освіту в Даунінг-коледжі Кембриджського університету. Протягом 1947—1964 рр. — співробітник Кавендішській лабораторії Кембриджського університету. З 1964 р. до 1974 р. працював у Манчестерському університеті (співробітник Наффілдської радіоастрономічної лабораторії, професор університету). Упродовж 1974—1981 рр. — у Гринвічській обсерваторії (спочатку виконував обов’язки директора, в 1975—1981 рр. — директор обсерваторії). З 1981 р. — також директор Наффілдської радіоастрономічної лабораторії. У 1982—1990 рр. — королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Френсіса Ґрема-Сміта — радіоастрономія. Разом з М. Райлом відкрив (1948) низку дискретних джерел космічного радіовипромінювання, серед іншого, найсильніше радіоджерело Кассіопея-A. Виконав (1951) дуже точні вимірювання координат кількох яскравих дискретних джерел — це дозволило ототожнити їх з оптичними об’єктами, а також встановив (1951), що вони розташовані далеко за межами Сонячної системи. Одним з перших отримав (1952) оцінки розмірів дискретних джерел. Запропонував (незалежно від В.В. Віткевича) й використав (1952) разом з К.М. Мейчіном метод дослідження сонячної корони шляхом спостереження покриття точкового радіоджерела Сонцем. Був одним з найактивніших дослідників пульсарів.

 

Упродовж 1975—1977 рр. президент Королівського астрономічного товариства.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1