Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґулд Апторп Бенджамін (27.IX.1824 — 26.XI.1896)

 Guld

 

Американський астроном Бенджамін Апторп Ґулд народився 27 вересня 1824 р. в Бостоні. Вищу освіту здобув у Гарвардському університеті. Потім вивчав математику й астрономію в Ґеттінґенському університеті в Німеччині, де здобув звання доктора філософії (був першим американцем, який отримати цей ступінь в галузі астрономії). Їздив до європейських обсерваторій, щоб отримати консультації щодо розвитку професійної астрономії в США (головна порада, яку він отримав — заснувати професійний журнал за зразком відомого німецького астрономічні видання Astronomische Nachrichten). Повернувся до Америки в 1848 р. Заснував (1852) відділ довгот Берегової служби США й очолював його до 1867 р. (також упродовж 1855—1859 рр. був директором обсерваторії в Олбані). Заснував і протягом 1868—1885 рр. очолював Національну обсерваторію в Кордові (Аргентина).

 

Галузь наукових інтересів Бенджаміна Ґулда — астрометрія. Першим запропонував використовувати телеграф для геодезичних робіт і цим методом визначив (1860) різницю довгот між Європою і Америкою. Опублікував (1879) атлас і каталог («Аргентинська уранометрія») 10649 південних зір до 7-ої зоряної величини. У 1884 р. опублікував зонний каталог (73160 зір), у 1886 р. — Аргентинський загальний каталог, що містить дані про 32448 зір.

 

Заснував (1849) періодичне наукове видання Astronomical Journal (астрономічний журнал, один з найавторитетніших нині у світі) і протягом 1849—1861 рр. та (після відновлення видання) в 1885—1896 рр. був його редактором.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 7808 Баґулд.

 

Апторп Бенджамін Ґулд помер 26 листопада 1896 р. у м. Кембридж (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1