Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґулд Апторп Бенджамін (27.IX.1824 — 26.XI.1896)

 Guld

 

Американський астроном Бенджамін Апторп Ґулд народився 27 вересня 1824 р. в Бостоні. Вищу освіту здобув у Гарвардському університеті. Потім вивчав математику й астрономію в Ґеттінґенському університеті в Німеччині, де здобув звання доктора філософії (був першим американцем, який отримати цей ступінь в галузі астрономії). Їздив до європейських обсерваторій, щоб отримати консультації щодо розвитку професійної астрономії в США (головна порада, яку він отримав — заснувати професійний журнал за зразком відомого німецького астрономічні видання Astronomische Nachrichten). Повернувся до Америки в 1848 р. Заснував (1852) відділ довгот Берегової служби США й очолював його до 1867 р. (також упродовж 1855—1859 рр. був директором обсерваторії в Олбані). Заснував і протягом 1868—1885 рр. очолював Національну обсерваторію в Кордові (Аргентина).

 

Галузь наукових інтересів Бенджаміна Ґулда — астрометрія. Першим запропонував використовувати телеграф для геодезичних робіт і цим методом визначив (1860) різницю довгот між Європою і Америкою. Опублікував (1879) атлас і каталог («Аргентинська уранометрія») 10649 південних зір до 7-ої зоряної величини. У 1884 р. опублікував зонний каталог (73160 зір), у 1886 р. — Аргентинський загальний каталог, що містить дані про 32448 зір.

 

Заснував (1849) періодичне наукове видання Astronomical Journal (астрономічний журнал, один з найавторитетніших нині у світі) і протягом 1849—1861 рр. та (після відновлення видання) в 1885—1896 рр. був його редактором.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 7808 Баґулд.

 

Апторп Бенджамін Ґулд помер 26 листопада 1896 р. у м. Кембридж (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1