Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Габбл Павелл Едвін (20.ХI.1889 — 28.IХ.1953)

 Habbl

 

Американський астроном Едвін Павелл Габбл народився 20 лиспопада 1889 р. у Маршфілді (шт. Міссурі). У 1910 р. закінчив Чиказський університет. Потім два роки вивчав юриспруденцію в Оксфорді й якийсь час працював адвокатом. У 1914 р. почав працювати в Єркській астрономічній обсерваторії, а з 1919 р. став співробітником обсерваторії Маунт-Вілсон.

 

Своїми науковими дослідженнями Габбл започаткував позагалактичну астрономію. У період 1923—1924 рр. він одержав на 100-дюймовому телескопі фотографії спіральної туманності М31 у сузір’ї Андромеди, на яких зовнішні частини туманності розділялися на окремі зорі. Серед цих зір були цефеїд, за допомогою яких вдалося визначити відстань до туманності і тим самим остаточно довести, що спіральні туманності є зоряними системами, розташованими на величезних відстанях від Галактики.

 

Подальші дослідження Е. Габбла були присвячені вивченню галактик — їхнього складу, загальної структури, розподілу і руху в просторі. У 1925 р. Габбл запропонував першу класифікацію галактик за їхнім зовнішнім виглядом (формою), що і до сьогодні залишається основою сучасної класифікації галактик.

 

У 1929 р., співставивши променеві швидкості галактик з відстанями до них, знайшов, що між цими величинами існує лінійна залежність (закон Габбла), і визначив чисельне значення коефіцієнта цієї залежності (стала Габбла). Ці відкриття Е. Габбла стали спостережною основою теорії розширення Всесвіту.

 

На честь науковця названо астероїд 2069 Габбл, а також Космічний телескоп імені Габбла, що працює на орбіті Землі з 1990 року.

 

Едвін Павелл Габбл помер 28 вересня 1953 р. у м. Сан-Маріно (шт. Каліфорнія, США).

 

Докладніше про Едвіна Габбла

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1