Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гербіґ Говард Джордж (2.I.1920 — 12.X.2013)

 

Herbig 

Американський астроном Джордж Говард Гербіґ народився 2 січня 1920 р. у м. Вілінг (шт. Західна Віргінія). Освіту здобув (1943) у Каліфорнійському університет в Лос-Анджелесі. Упродовж 1944—1987 рр. працював у Лікській обсерваторії (протягом 1970—1971 рр. був її директором). З 1966 р. — також професор Каліфорнійського університету в Санта-Крузі. З 1987 р. працював в Інституті астрономії Гавайського університету майже до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів — зорі й туманності. Зробив значний внесок у справу вивчення процесу утворення зір і ранніх етапів їх еволюції. Виконав спостереження і спектральні дослідження молодих емісійних і нестаціонарних зір. Відкрив сильні лінії поглинання літію в спектрах зір класів F і G, (це стало початком активних досліджень вмісту літію в цих зорях і його зв’язку з віком зір).

 

Одночасно з Гільєрмо Аро, але незалежно, відкрив (1951) зореподібні об’єкти, оточені туманними оболонками (отримали назву об’єкти Гербіґа—Аро).

 

На честь науковця також названо зорі Гербіґа (Ae/Be), астероїд 11754 Гербіґ.

 

Джордж Говард Гербіґ помер 12 жовтня 2013 р. в Гонолулу (шт. Гаваї).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1