Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гоффмейстер Куно (2.II.1892 — 2.I.1968)

 

Hoffmeister 

Німецький астроном Куно Гоффмейстер народився 2 лютого 1892 р. у м. Зоннеберґ. Цікавився астрономією з дитячих років, але фахової астрономічної освіти не здобув. Упродовж 1915—1918 рр. працював асистентом у Бамберзькій обсерваторії. До середини 20-х років минулого століття вивчав астрономію, математику і фізику в університеті Єни, але, зрештою, зосередив увагу на власних астрономічних спостережних проектах.

 

Обладнав (1925) у Зоннеберзі власну обсерваторію. Протягом 1937—1960 рр. кілька разів тривалий час досліджував південне небо у Південній Африці та Намібії. У 1946 р. його обсерваторія увійшла до складу Німецької академії наук у Берліні (Гоффмейстер був її директором до 1967 р.).

 

Галузь наукових інтересів Куно Гоффмейстера — змінні зорі, метеори. У 1928 почав, у співпраці з Бабельсберзькою обсерваторією, фотографічне патрулювання неба, основним завданням якого було виявлення нових змінних зір (відкрив і дослідив майже 10000 таких об’єктів). Виконував систематичні візуальні спостереження метеорів. Опублікував (1948) каталог метеорних потоків. Виконав велику кількість спостережень зодіакального світла з допомогою фотометра власної конструкції.

 

Протягом кількох десятиліть був редактором науково-популярного журналу «Sterne». На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїди 1726 Гоффмайстер і 4183 Куно.

 

Куно Гоффмейстер помер 2 січня 1968 р. у м. Зоннеберґ (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1