Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гоффмейстер Куно (2.II.1892 — 2.I.1968)

 

Hoffmeister 

Німецький астроном Куно Гоффмейстер народився 2 лютого 1892 р. у м. Зоннеберґ. Цікавився астрономією з дитячих років, але фахової астрономічної освіти не здобув. Упродовж 1915—1918 рр. працював асистентом у Бамберзькій обсерваторії. До середини 20-х років минулого століття вивчав астрономію, математику і фізику в університеті Єни, але, зрештою, зосередив увагу на власних астрономічних спостережних проектах.

 

Обладнав (1925) у Зоннеберзі власну обсерваторію. Протягом 1937—1960 рр. кілька разів тривалий час досліджував південне небо у Південній Африці та Намібії. У 1946 р. його обсерваторія увійшла до складу Німецької академії наук у Берліні (Гоффмейстер був її директором до 1967 р.).

 

Галузь наукових інтересів Куно Гоффмейстера — змінні зорі, метеори. У 1928 почав, у співпраці з Бабельсберзькою обсерваторією, фотографічне патрулювання неба, основним завданням якого було виявлення нових змінних зір (відкрив і дослідив майже 10000 таких об’єктів). Виконував систематичні візуальні спостереження метеорів. Опублікував (1948) каталог метеорних потоків. Виконав велику кількість спостережень зодіакального світла з допомогою фотометра власної конструкції.

 

Протягом кількох десятиліть був редактором науково-популярного журналу «Sterne». На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїди 1726 Гоффмайстер і 4183 Куно.

 

Куно Гоффмейстер помер 2 січня 1968 р. у м. Зоннеберґ (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1