Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Сонячний зонд Паркера встановив новий рекорд наближення до Сонця

28 грудня 2024

 

Оперативні групи керування польотом підтвердили: спроба NASA «доторкнутися» до Сонця була вдалою — космічний апарат вижив після рекордного наближення до сонячної поверхні 24 грудня 2024 року.

 

Побивши свій попередній рекорд, пролетівши на відстані лише 6,1 мільйона км над поверхнею Сонця, сонячний зонд NASA Parker («Паркер») промчав крізь сонячну атмосферу зі швидкістю 690 000 кілометрів на годину — швидше, ніж будь-який об’єкт, створений людиною. Сигнал радіомаяка, отриманий пізно ввечері 26 грудня, підтвердив, що космічний апарат безпечно пройшов таке «зіткнення» і працює нормально.

Докладніше:

Поблизу надмасивної чорної діри нашої галактики вперше в історії виявлено подвійну зорю

17 грудня 2024

 

Міжнародна група дослідників виявила подвійну зорю, що обертається близько до Стрільця A*, надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики. Це перший випадок, коли пару зір знайдено в околицях надмасивної чорної діри. Відкриття, зроблене завдяки спостережним даним, що зібрані за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), дасть змогу астрономам зрозуміти, як зорі виживають в середовищах з екстремальною гравітацією, і може прокласти шлях для виявлення планет поблизу Стрільця A*.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Гольмберґ Бертіль Ерік (13.XI.1908 — 1.II.2000)

 

Holmberg 

Шведський астроном Ерік Бертіль Гольмберґ народився 13 листопада 1908 р. у м. Шіллінгарюд. Вищу освіту здобув у Лундському університеті. Упродовж 1938—1959 рр. працював в обсерваторії Лундського університету. З 1959 р. — професор астрономії і директор обсерваторії Уппсаласького університету.

 

Галузь наукових інтересів Еріка Гольмберґа — позагалактична астрономія. Вивчав одиночні, подвійні й кратні галактики, визначив їх маси і розміри (отримав залежність між масою, світимістю і показником кольору для галактик і з допомогою цієї залежності знайшов маси 28 зоряних систем). Визначив найімовірніший склад (19 об’єктів) Місцевого скупчення галактик. Деталізував класифікацію Едвіна Габбла для спіральних і неправильних галактик. Вивчав поглинання світла темною матерією в спіральних рукавах галактик. Ініціював укладання (1973) Уппсаласького загального каталогу галактик. На честь науковця названо 3573 Гольмберґ.

 

Ерік Бертіль Гольмберґ помер 1 лютого 2000 р. у м. Партілле (Швеція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1