Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Кемпбелл Воллес Вільям (11.IV.1862 — 14.VI.1938)

 

Kempbell 

Американський астроном Вільям Воллес Кемпбелл народився 11 квітня 1862 р. в окрузі Генкок (штат Огайо). Закінчивши (1886) Мічиганський університет, викладав математику (1886—1888) в університеті штату Колорадо та астрономію (1888—1891) в Мічиганському університеті. Упродовж 1891—1930 рр. працював у Лікській обсерваторії (гора Гамільтон в Каліфорнії). З 1901 р. — директор (з 1931 р. почесний директор) Лікської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Кемпбелла — астроспектроскопія (визначення променевих швидкостей зір, спектральні дослідження зір, комет, атмосфери Марса тощо). Доклав багато зусиль для виконання програми визначень променевих швидкостей зір, розпочатої в Лікській обсерваторії в 1896 р. з метою визначення руху Сонця серед зір. У результаті спостережень за цією програмою було виявлено велику кількість спектрально-подвійних зір, що стало основою для подальшого широкого вивчення власних рухів зір і обертання Галактики. Знайшов під час протистояння Марса у 1894 р., що в його атмосфері дуже мало кисню і водяної пари, і що її густина набагато нижче, ніж в земній атмосфері. Упродовж 1898—1922 рр. очолював експедиції Лікської обсерваторії для спостереження сонячних затемнень в різних куточках Землі, серед іншого в Києві у 1914 р.

 

Протягом 1922—1925 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1923—1930) Каліфорнійського університету. У 1931—1935 рр. — президент Національної академії наук США. На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2751 Кемпбелл.

 

Вільям Воллес Кемпбелл помер 14 червня 1938 р. у Сан-Франциско.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1