Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кертіс Дуст Гебер (27.VII.1872 — 8.I.1942)

 Kertis

 

Американський астроном Гебер Дуст Кертіс народився 27 липня 1872 р. у м. Маскеґон (штат Мічиган, США). Вищу освіту здобув в університеті штату Віргінія. З 1897 р. до 1900 р. — професор математики і астрономії Тихоокеанського університету. Протягом 1902—1920 рр. працював у Лікській обсерваторії. У 1920—1930 рр. очолював обсерваторію Аллегені. З 1930 р. — директор обсерваторії Мічиганського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гебера Кертіса — зорі й туманності. Відкрив (1904) подвійність яскравої зорі Кастор А з сузір’я Близнюків. Відкрив (1917) Нову в галактиці NGC 4227 і дві Нові в галактиці NGC 4321. Спробував (1918) визначити відстань до галактик шляхом порівняння видимого максимального блиску Нових в Туманності Андромеди з блиском Нових в Галактиці й отримав результат — 500 000 світлових років (це вказувало на те, що Туманність Андромеди й інші спіральні туманності лежать далеко за межами Молочного Шляху).

 

Вів дискусію (відому як «Велика суперечка») з Гарлоу Шеплі щодо розмірів Галактики, а також з питання природи спіральних туманностей (чи це інші галактики, чи відносно невеликі й близькі до Землі небесні об’єкти).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Гебер Дуст Кертіс помер 8 січня 1942 р. у м. Енн-Арбор (штат Мічиган, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1