Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Хладні Фрідріх Флоренс Ернст (30.XI.1756 — 3.IV.1827)

 

Khladni 

Німецький фізик та дослідник метеоритів Ернст Флоренс Фрідріх Хладні народився 30 листопада 1756 р. у м. Віттенберґ. Опанував юриспруденцію і філософію в університетах Віттенберґа і Лейпцига, отримавши ступені доктора філософії (1781) і доктора права (1782). Навчившись грати на роялі в 19 років, далі цікавився теорії музики і звуку загалом. Виконав дуже багато експериментів з акустики. Окрім наукових досліджень багато подорожував країнами Європи.

 

Один із фундаторів метеоритики — почав досліджувати метеорити з 1792 р. Висловив припущення, що вони мають космічне походження і є фрагментами міжпланетної речовини (припускав, що метеорити, можливо, є залишками первинного матеріалу, з якого утворились планети). Описав у загальних рисах явища, що відбуваються при вторгненні метеоритного тіла в атмосферу Землі.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5053 Хладні, мінерал метеоритного походження хладніт з групи фосфатів.

 

Ернст Флоренс Фрідріх Хладні помер 3 квітня 1827 р. у м. Бреслау (нині Вроцлав, Польща).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1