Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Хладні Фрідріх Флоренс Ернст (30.XI.1756 — 3.IV.1827)

 

Khladni 

Німецький фізик та дослідник метеоритів Ернст Флоренс Фрідріх Хладні народився 30 листопада 1756 р. у м. Віттенберґ. Опанував юриспруденцію і філософію в університетах Віттенберґа і Лейпцига, отримавши ступені доктора філософії (1781) і доктора права (1782). Навчившись грати на роялі в 19 років, далі цікавився теорії музики і звуку загалом. Виконав дуже багато експериментів з акустики. Окрім наукових досліджень багато подорожував країнами Європи.

 

Один із фундаторів метеоритики — почав досліджувати метеорити з 1792 р. Висловив припущення, що вони мають космічне походження і є фрагментами міжпланетної речовини (припускав, що метеорити, можливо, є залишками первинного матеріалу, з якого утворились планети). Описав у загальних рисах явища, що відбуваються при вторгненні метеоритного тіла в атмосферу Землі.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5053 Хладні, мінерал метеоритного походження хладніт з групи фосфатів.

 

Ернст Флоренс Фрідріх Хладні помер 3 квітня 1827 р. у м. Бреслау (нині Вроцлав, Польща).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1