Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Клейн Йозеф Герман (14.IX.1844 — 1.VII.1914)

 

 

Німецький астроном і метеоролог Герман Йозеф Клейн народився 14 вересня 1844 р. в Кельні. Цікавився астрономією з юнацьких років. Математику й астрономію вивчав самотужки. Захистив (1874) докторську дисертацію в Кельнському університеті. Астрономічні спостереження спершу виконував у власній обсерваторії. У 1880 р. очолив астрономічну й метеорологічну обсерваторію в Лінденталі (поблизу Кельна).

 

Галузь наукових інтересів Германа Клейна — Місяць. Упродовж багатьох років спостерігав Місяць. Дійшов висновку що він є вулканічно активним. Описав (1882) яскравий спалах в кратері Альфонс, який він спостерігав (пояснив це явище як виверження вулкана).

 

Автор науково-популярних книжок з астрономії і метеорології. З 1882 р. видавав науково-популярний астрономічний журнал «Sirius». На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Герман Йозеф Клейн помер 1 липня 1914 р. в Кельні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1