Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Клеменс Моріс Джеральд (16.VIII.1908 — 22.XI.1974)

 

Klemens 

Американський астроном Джеральд Моріс Клеменс народився 16 серпня 1908 р. у м. Грінвілл (шт. Род-Айленд). Закінчивши (1930) Браунський університет, став до роботи (1930—1963) в Морській обсерваторії у Вашингтоні (протягом 1945—1958 рр. — директор департаменту «Морського щорічника», у 1958—1963 рр. — науковий директор обсерваторії). З 1963 р. — викладач астрономії Єльського університету (з 1966 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Джеральда Клеменса — небесна механіка. Вивчав руху тіл Сонячної системи, досліджував питання вимірювання часу та астрономічних сталих. Під його керівництвом було зроблено повну ревізію методів обчислення руху й мас тіл Сонячної системи. Виконав вичерпний аналіз руху Меркурія та Марса. На підставі дослідження руху перигелію Меркурія підтвердив необхідність застосування теорії відносності в теоретичній астрономії.

 

Президент (1958—1960) Американського астрономічного товариства. Протягом 1963—1967 рр. — редактор журналу «Astronomical Journal». На честь науковця названо астероїд 1919 Клеменція.

 

Джеральд Моріс Клеменс помер 22 листопада 1974 р. у м. Провіденс (штат Род-Айленд), що в США.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1